Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Pokaz umiejętności zawodowych i zainteresowań w zawodzie - Lakiernik

Dnia 23 marca 2023 r. uczestnicy z 1-4 HP w Wołowie oraz młodzież spoza OHP, uczestniczyła w pokazie umiejętności i zainteresowań w Zakładzie Blacharsko-Lakierniczym w Wołowie.

Pokaz dotyczył zawodu  lakiernika, w którym młodzież odbywa praktyczną naukę zawodu zdobywając nowe umiejętności.

Osoba chcąca pracować jako lakiernik powinna posiadać następujące cechy: precyzję, cierpliwość, wyczucie koloru, zmysł estetyczny, spostrzegawczość oraz umiejętność pracy w warunkach monotonnych.

W trakcie pokazu umiejętności mogliśmy zobaczyć jak nakłada się farbę na określone elementy by je polakierować. Uczestnicy zapoznali się z obowiązkami lakiernika, do których należą: przygotowanie powierzchni (oczyszczanie, wygładzanie, malowanie podkładowe), nakładanie powłoki lakierniczej, suszenie jej, utrwalenie powierzchni różnymi technikami, bieżąca konserwacja i kontrola sprawności narzędzi. Praca lakiernika nie jest łatwa. Wymaga dużej sprawności manualnej, skupienia i niezwykłej dokładności.

Na rynku pracy brakuje wykwalifikowanych lakierników, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje i umiejętności. Rynek motoryzacyjny prężnie się rozwija, w związku z czym rośnie zainteresowanie zawodami związanymi z tą branżą. Popyt na usługi świadczone przez lakiernika samochodowego jest duży.

Aby zostać lakiernikiem należy ukończyć szkołę zawodową połączoną z praktyczną nauką zawodu. Następnie po szkole rozpocząć pracę w zawodzie  i doskonalić swoje umiejętności. Przechodzi się kolejne etapy przygotowania samochodu, od szpachlowania, maskowania, aplikacji podkładu, szlifowania i w końcu lakierowania dekoracyjnego, aż do osiągnięcia perfekcji.

W zależności od predyspozycji trwa to od jednego roku do kilku lat. Osoby pracujące w tym zawodzie w toku pracy, dzięki dodatkowym możliwością powinni podnosić swoje kwalifikacje poprzez szkolenia dzięki którym będą pogłębiać wiedzę oraz umiejętności, a także weryfikować techniki i nawyków w codziennej pracy.

Lakiernik jest artystą-rzemieślnikiem, któremu potrzebne są pewne predyspozycje. Jeżeli ktoś coś robi z pasją i odpowiednio długo trenuje, osiągnie perfekcję w lakierowaniu.

 

Autor tekstu i zdjęć: Katarzyna Nowicka - doradca zawodowy MCK Wołów, Dorota Wójcik - pośrednik pracy MCK Wołów

 

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron