Wydawca treści
Polsko - Gruziński Dialog Międzykulturowy
Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Rzeszowie od wielu lat opracowuje i realizuje wspólnie z zagranicznymi partnerami, projekty skierowane przede wszystkim do młodzieży.
Tym razem młodzież z 9-19 Hufca Pracy z Dębicy zainspirowana historią, kulturą oraz walorami krajobrazowymi kaukaskiego kraju wyjechała na 8 dni do Miasta Gori w Gruzji w ramach programu Erasmus+.
Głównym celem projektu było nabywanie kompetencji niezbędnych do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym młodych ludzi, wzmacnianie dialogu międzykulturowego poprzez budowanie postaw otwartości i tolerancji, poznanie bogatej kultury i tradycji naszych partnerów.
W ramach projektu młodzież miała zajęcia integracyjne, warsztaty artystyczne lepienia z gliny oraz warsztaty kulinarne, przygotowanie churchkheli, poznanie walorów krajobrazowych, przyrodniczych i architektonicznych miasta, oglądanie meczu rugby. Młodzież brała udział w warsztatach międzykulturowych „Różnorodność w jedności”,”Śladami wojny" w Muzeum zapoznawała się z historią wojny rosyjsko-gruzińskiej w 2008r.
W Ratuszu Miejskim odbyło się debata z Gubernatorem Regionu Kartli Wewnętrznej i przewodniczącym Rady Miasta Gori na temat funkcjonowania organizacji młodzieżowych dotycząca wyzwań i dobrych praktyk ze współpracy samorządu i środowiskiem NGO’s.
Po zakończeniu spotkania młodzież chętnie udzielała licznych wywiadów w lokalnych mediach. Młodzi spotkali się z przedstawicielami Centrum Informacji NATO i Unii Europejskiej oraz Centrum Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. W Centrum Uniwersytetu Warszawskiego w Gori odbył się panel dyskusyjny pn. „Młodzież we współczesnej Europie" z rektorem, wykładowcami oraz studentami.
Uczestnicy zapoznali się z historią i architekturą starożytnego skalnego miasta Uplisciche we wschodniej Gruzji, około 10 km na wschód od miasta Gori, w Kartlii Wewnętrznej. W Tbilisi natomiast poznali historię powstania Miasta owianego legendą oraz odwiedzili Pałac Prezydencki Gruzji. Wzięli udział w konferencji prasowej na temat demokracji z doradcami Prezydenta Gruzji Salome Zurabiszwili. Uczestnicy wymiany złożyli kwiaty przy tablicy pamiątkowej poświęconej Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu na skwerze jego imienia. Był również czas na mecz piłki nożnej oraz piknik ze słynnymi gruzińskimi szaszłykami.
Gruzini są narodem o silnych więziach społecznych, umacnianych przez rodzinę i kultywowanie tradycji. Młodzież z Polski miała wielki zaszczyt poznać i zobaczyć ten kraj ludzi gościnnych, radosnych i otwartych na innych.
Autor tekstu: Walentyna Turowska– specjalista ds. programów w CEiPM Rzeszów
Autor zdjęć: Wiesław Wiktor – starszy wychowawca 9-19 HP w Dębicy
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Przedświąteczne przygotowania w Giżycku
23.12.2024
-
Spotkanie opłatkowe w Pasłęku
19.12.2024
-
Odkrywanie świata finansów
18.12.2024