Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Polsko-Ukraińskie ABC przedsiębiorczości

Młodzi Polacy i Ukraińcy chcą prowadzić własne firmy, by móc „brać sprawy w swoje ręce” planując swoją karierę i rozwijać się na rynku pracy. Myślą o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej, chcą samodzielnie podejmować decyzje zawodowe, więcej zarabiać a także są przekonani, że przedsiębiorczości można się nauczyć.

 

Jednym z czynników, które mogą pomóc młodym ludziom zrealizować cele, jest poszukiwanie pomysłów na swoją firmę i wsparcie w zdobywaniu potrzebnej wiedzy. W ramach międzynarodowej wymiany od 20 do 25 sierpnia do rzeszowskiego Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży Rzeszowa przyjechała 24-osobowa grupa młodzieży z Romanowskiego Polskiego Kulturalno-Oświatowego Stowarzyszenia z Ukrainy na czele z Panią Prezes Olgą Myczkowską oraz z 9-19 Hufca Pracy w Dębicy z opiekunem Wiesławem Wiktorem.

Dwa kraje – jeden cel, a tym celem był rozwój kompetencji młodzieży w dziedzinie przedsiębiorczości oraz wsparcie przedsiębiorczych inicjatyw.

Jak powstał pomysł na wymianę? W ramach akcji „Polakom na Ukrainie” w styczniu trzy i pół tony darów z 320 podkarpackich szkół oraz Hufców Pracy z Podkarpacia trafiło do naszych rodaków w miejscowości Emilczyn oraz Romaniv w obwodzie Żytomierskim. Był to dar otwartości serca i wyraz solidarności z rodakami mieszkającymi poza naszymi granicami.

W tej bardzo emocjonalnej podróży brała udział przedstawiciel Podkarpackiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Rzeszowie Walentyna Turowska - koordynator projektu. Prowadząc dyskusje z mieszkańcami postanowiono spotkać się w Polsce w ramach realizacji wymiany młodzieży. W lutym złożyliśmy wniosek projektu do Narodowej Agencji, a w maju otrzymaliśmy dofinansowanie na realizację działań.

Przez 6 dni młodzi ludzie poznawali podstawowe zasady przedsiębiorczości, uczestniczyli w zajęciach grupowych i indywidualnych, warsztatach na temat tolerancji i przełamywania stereotypów. Zostały one wzbogacone o wieczory międzykulturowe, spotkania, panele dyskusyjne, ćwiczenia, debaty, gry fabularne, zabawy i wspólne ognisko. Odbyła się także prezentacja swoich „ Małych Ojczyzn”, profilu działań organizacji partnerskich, przedstawienie dobrych praktyk z zakresu kariery zawodowej oraz programów integracji społecznej.

Doradcy zawodowi i pośrednik pracy z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Rzeszowie poprowadzili zajęcia pn. „Gotowi na krok w nieznane?- czyli jak bezpiecznie podjąć pracę w kraju i za granicą” oraz „My na europejskim rynku pracy - trendy i wyzwania współczesnego rynku pracy”. Młodzież zapoznała się z zasadami funkcjonowania sieci EURES, odwiedziła pijalnię czekolady w Rzeszowie. Na Jeziorze Solińskim uczestnicy poznali historię powstania największej w Polsce budowy hydrologicznej - Zapory Elektrowni Wodnej. Odbył się również rejs statkiem po jeziorze. Podsumowaniem działań projektowych był „Wernisaż Przedsiębiorczości” z udziałem społeczności lokalnej oraz mediów. Uczestnicy projektu wspólnie z młodzieżą z Hufców Pracy w Dębicy i Rzeszowie aktywnie uczestniczyli w ekonomiczno-symulacyjnej grze „Chłopska Szkoła Biznesu”. Wszystkie działania sprzyjały integracji i edukacji młodzieży.

Kształtowanie postawy przedsiębiorczej ma ogromne znaczenie w rozwoju młodzieży. Z całą pewnością będzie miało to pozytywny wpływ na ich przyszłe funkcjonowania na rynku pracy – czy to w roli osób zatrudnionych, czy też przedsiębiorców.

Projekt finansowany ze środków Programu Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki.

 

Autor tekstu: Walentyna Turowska-specjalista ds. programów w CEiPM Rzeszów.

Autor zdjęć: Wiesław Wiktor, starszy wychowawca 9-19 Hufca Pracy w Dębicy oraz Olga Myczkowska Prezes Romanowskiego Polskiego Kulturalno-Oświatowego Stowarzyszenia.

 

 

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron