Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Porządkowanie grobów na Podlasiu

Każdego roku na początku listopada obchodzimy Wszystkich Świętych i Zaduszki. Jest to piękna tradycja kultywowana od pokoleń. Odwiedzamy groby naszych bliskich, modlimy się za ich duszę. Zapalamy znicze i wspominamy tych, którzy odeszli.

W dniach 20-21 października 2020 r. uczestnicy OHP na Podlasiu wraz z wychowawcami uporządkowali lokalne cmentarze, odwiedzili groby bohaterów narodowych i zaniedbane mogiły, o których nikt już nie pamięta. Zapalili też znicze oddając hołd zmarłym i poległym.

Dobrze, że młode pokolenie stara się podtrzymywać tradycje, by ocalić od zapomnienia tych, którzy odeszli. Działaniu przyświeca cel, że tak długo żyje człowiek, ile pamięć o nim. Ważne jest, aby uczyć się szacunku do zmarłych, dbania o ich miejsca pochówku i czczenia pamięci minionych pokoleń.

Mimo trwającej pandemii uczestnicy sami chętnie podjęli tego typu inicjatywę, którą realizowali przy zachowaniu ścisłego reżimu sanitarnego.

 

Autor tekstu: E. Dziemianiuk - rzecznik prasowy PWK OHP

Autor zdjęć: Tomasz Nagórski – wychowawca Hufca Pracy w Kolnie, Agnieszka Duda – st. wychowawca Hufca Pracy w Kolnie, Milena Samul – wychowawca Hufca Pracy w  Kolnie.

 

Zdjęcie nr 1: Uczestnicy koła patriotycznego „Niezłomni” z Branżowej Szkoły I Stopnia w Kolnie ZDZ w trakcie zapalania zniczy przy pomniku Stanisława Milewskiego dowódcy AK rejon Kolno o nazwie „Śmiałowo”.

 

Zdjęcie nr 2: Uczestniczki B. J. Topka i A. Stachelska w trakcie porządkowania zaniedbanej mogiły

 

Zdjęcie nr 3: Uczestniczki B. J. Topka i A. Stachelska podczas zapalania zniczy

 

Zdjęcie nr 4: Uczestnik P.Malinowski i M. Baczewski podczas zapalania zniczy przy Grobie Dzieci Utraconych


Widok zawartości stron Widok zawartości stron