Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Pozytywnie zaliczony staż zawodowy w Niemczech

"Nauczyłem się i dowiedziałem sporo nowych rzeczy, które przydadzą mi się na przyszłość w trakcie wykonywania pracy w zawodzie i w codziennym życiu”,

„Było fajnie, warto było pojechać, polecam to swoim koleżankom i kolegom”, „Pobyt na stażu za granicą dał mi dużo pozytywnych korzyści” – to słowa najczęściej padające z ust stażystów, którzy odbyli 2 – tygodniowe praktyki w Niemczech.

Wyjazd na staże zawodowe do Frankfurtu nad Odrą w Niemczech 16 podopiecznych z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie i Hufca Pracy w Grajewie był możliwy dzięki udziałowi w projekcie „Inwestycja w przyszłość - zagraniczne staże zawodowe młodych kucharzy, stolarzy i murarzy w Niemczech". finansowanemu z programu Erasmus +.

W trakcie staży zawodowych młodzi uczniowie Szkoły Branżowej I Stopnia odbywający naukę zawodu w kierunku gastronomicznym i budowlanym mogli nieodpłatnie zdobywać cenne nowe umiejętności oraz doświadczenia bardzo przydatne na lokalnym i europejskim rynku pracy czy w życiu społecznym. 

W trakcie pobytu młodzież m.in. z zaangażowaniem brała praktyczny udział w ciekawych warsztatach prowadzonych przez specjalistów oraz w programie kulturowo – językowym szlifując język niemiecki i poznając region Brandenburgii (w tym Frankfurt i Berlin). Uczestnicy pozytywnie na miejscu zaliczyli egzamin sprawdzający zdobytą wiedzę i umiejętności na stażach. Jeszcze młodzież czeka raportowanie, spotkania podsumowujące udział w projekcie i upowszechnianie rezultatów w jej lokalnych środowiskach. Młodzież zadowolona jest z faktu, że dzięki udziałowi w stażach otrzyma certyfikaty a szczególnie jeden Europass Mobilność, który staje się coraz bardziej znanym i  cenionym dokumentem u pracodawców.     

 

Aktualnie do wyjazdu na staże intensywnie przygotowują się kolejne grupy, w tym planowany jest wyjazd ogółem 16 stolarzy i kucharzy do Niemiec w okresie 24.04 – 07.05.2022r.

 

Autor tekstu:  E. Dziemianiuk/PWK OHP

Autor zdjęcia:  E. Dziemianiuk/PWK OHP, Beata Bratumił, Marta Hakało, Zbigniew Stal

 

 

 

 

 

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron