Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Projekt „Spotkanie z zawodem - Działania dla najmłodszych”

W ramach Europejskiego Korpusu Solidarności w roku 2020 r. Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Bielsku-Białej zaczęło realizację projektu „Spotkanie z zawodem - Działania dla najmłodszych”.

Grupa inicjatywna składająca się z piątki absolwentów OHP – Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach-Dziedzicach, podjęła się przeprowadzenia zajęć dla grupy dzieci ( 30 osób) z świetlicy „Dzieciątka Jezus” Katolickiego Domu Opieki „Józefów”, mieszczącego się w Bielsku-Białej.

Założeniem projektu ma być:

  • uświadomienie grupom docelowym, ale i osobom z ich otoczenia, np. pracownikom świetlicy, nauczycielom, że można skutecznie pozyskiwać środki na realizację swoich pomysłów, projekt zachęci do pracy i aktywności oraz poszerzania swojej wiedzy,
  • budowanie i rozwijanie umiejętności społecznych, poprzez nawiązywanie relacji interpersonalnych,
  • wzmocnienie poczucia własnej wartości w nauce zawodu, także w środowisku osób poza dotychczasowym kręgiem, co niesie za sobą nowe doświadczenia także w sferze zawodowej,
  • odkrycie radości z pomagania i bezinteresownego dzielenia się swoją wiedzą, doświadczeniem, pasją, zainteresowaniami,
  • możliwość nauki od profesjonalnej kadry, tym samym wymiany doświadczeń zawodowych mistrza zawodu z młodym, kreatywnym adeptem sztuki fryzjerskiej,
  • integrację dwóch odmiennych grup społecznych, poszukiwanie wspólnych cech.

W trakcie zajęć adepci fryzjerstwa wykonywali fryzury na głowach dzieci przy użyciu ozdób i innych fryzjerskich akcesoriów zakupionych z środków unijnych, z których pokryto cały koszt przedsięwzięcia.

Dwukrotne sierpniowe spotkania (10 i 17.08.2020) zaowocowały nie tylko świetną zabawą. Oprócz pokazu fryzur w zajęciach uczestniczyła także profesjonalna fryzjerka, która opowiedziała dzieciom o zawodzie w fryzjera i przyniosła profesjonalne przyrządy i akcesoria.

Na drugie spotkanie zaproszony został profesjonalny barber, który oprócz strzyżenia męskich bród - wyczynowo trenuje karate. Dzieci miały okazje poznać kilka podstawowych pojęć i technik, kilkoro zainteresowało się nawet podjęciem treningów.

Zakończenie projektu planowane jest na I kwartał 2021r. Ze względu na pandemię nie jest jeszcze znana dokładna data.

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron