Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Realizacja Programu ,,Witamy w OHP’’ w Ziębickim Hufcu

Aby ułatwić uczestnikom I rocznika poznanie się i zintegrowanie w grupie, Hufiec Pracy 1-34 Ziębice dnia 10.10.2022 zorganizował wycieczkę do ,,Folwarku Szyfrów’’ w Ławicy.

Uczestnictwo w OHP to dla młodzieży poważna zmiana w życiu. Wiąże się ona z nowymi wymaganiami związanymi z łączeniem roli ucznia z rolą pracownika młodocianego. Towarzyszy temu stres, poczucie niepewności i obawy przed zmianami. To ogromne wyzwanie dla młodzieży, która musi się odnaleźć w nowym otoczeniu i wśród nieznanych wczesnej rówieśników.  Z tego powodu młodzież wraz z opiekunami udała się na wyjazd, podczas którego miała okazję lepiej się poznać.

Przygoda ta była pełna zaskoczeń, śmiechu i fascynujących tajemnic. Przed uczestnikami stały wymyślne zadania. Połączeni, niczym członkowie Drużyny Pierścienia musieli dopasowywać zagubione fragmenty mapy, żeby odnaleźć drogę do ukrytego wejścia. Uczestnicy wcielali się w rolę sapera, wysadzając w powietrze skałę, która blokuje skrytkę… Był tylko jeden warunek! Uczestnicy od początku do końca muszą działać zespołowo – inaczej podróż w czasie się nie powiedzie. Wspaniała zabawa zaangażowała naszą młodzież  wprowadzając w doskonały nastrój oraz sprawdzając umiejętności ich kooperacji. Po rozwiązaniu wszystkich zagadek zorganizowano ognisko, nad którym wszyscy mogli upiec kiełbaski oraz w pięknych okolicznościach przyrody cieszyć się swoim towarzystwem i porozmawiać.

Następnym punktem wycieczki było wejście na ,,Biały krzyż’’ na urwisku w Bardzie. Miejsce to  upamiętnia przejmujące trwogą wydarzenie z historii miasta. 24 sierpnia 1598 r. po długotrwałych ulewnych deszczach osunęła się ogromna część zbocza Bardzkiej Góry. Masy skał i ziemi runęły w dół, przegradzając koryto Nysy Kłodzkiej i tamując jej bieg – miastu groziło zalanie. Na urwisku, poniżej szczytu góry, powstał naturalny taras widokowy, z którego podziwiać można zapierającą dech w piersiach panoramę miasta wraz z wijącą się zakolami rzeką. Bez wątpienia jesień jest tą porą roku, która potrafi oczarować podczas leśnych wędrówek. Uczestnicy byli pod wrażeniem widoku kiedy już weszli na obryw skalny. Całej wyprawie towarzyszyła bardzo miła atmosfera, widać było że młodzież nie czuje się już skrępowana w nowym towarzystwie, wręcz przeciwnie zauważalne było powstawanie nowych  znajomości, a może nawet w przyszłości przyjaźni.

 

Autor tekstu: Klaudia Kaczorowska - starszy wychowawca HP 1-34 Ziębice

Autor zdjęć: Agnieszka Bednarczyk - starszy wychowawca HP 1-34 Ziębice

 

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron