Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Rusz się na wiosnę

Wreszcie wiosna! Pierwsze ciepłe promienie słońca dodają energii, której często brakowało nam w ciemne zimowe dni. Nie ma już smogu i można odetchnąć pełną piersią. Warto z tego jak najczęściej korzystać. Ruch na świeżym powietrzu jest dobry dla naszego samopoczucia, zdrowia i dla mózgu.

Rusz-sie-na-wiosne_1160.jpg

Regularne ćwiczenia mają wpływ na układ kostny, krwionośny, oddechowy i zapobiegają licznym chorobom. Co do tego, że aktywność fizyczna ma zbawienne działanie na nasze zdrowie nikt nie ma wątpliwości, ale co z naszym mózgiem?

Sport a nasz mózg

Sport sprawia, że nasz mózg jest lepiej ukrwiony a przez lepiej dotleniony i odżywiony. Dzięki temu wzrasta liczba komórek nerwowych  i neuronów. Co nam to daje? Jesteśmy spokojniejsi, bardziej odporni na stres, poprawiamy pamięć i koncentrację. Jeśli regularnie ćwiczymy to jesteśmy bardziej zdyscyplinowani, wytrwali i mamy silną wolę. To pomaga nam osiągnąć postawione sobie cele. Więc jeśli chcemy usprawnić swój mózg, potrzebujemy ćwiczeń fizycznych.

Ruszaj się na zdrowie

Aktywność ruchowa zwiększa produkcję hormonów takich jak serotonina i dopamina, które poprawiają nasze samopoczucie, zwiększają zasoby energii i poziom motywacji. Po zakończonym treningu dostajemy porcję hormonów szczęścia czyli endorfin. Są one nagrodą po dobrze wykonanej pracy, która odstresowuje, obniża odczucie bólu i wyczerpania.

Dodatkowo jeśli decydujemy się na uprawianie sportu na zewnątrz dostajemy potrzebną dawkę witaminy D, która nazywana jest witaminą „słońca" i ma duże znaczenie dla naszego, układu odpornościowego.

Jeśli uczysz się do sprawdzianu lub czeka cię ważny egzamin, odłóż książki, notatki i zrób sobie 15 minut przerwy na gimnastykę chociaż kilka razy w ciągu dnia. Dzięki temu nie tylko odpoczniesz ale też zapewnisz sobie zdrowie oraz sprawność umysłową na długie lata.

 

Autor tekstu: Katarzyna Kabata – doradca zawodowy MCIZ Kielce

Źródła:

http://czasnabieganie.pl/zdrowie/korzysci-z-biegania,jak-mozg-reaguje-na-aktywnosc-fizyczna-,artykul,543673,1,12607.html

http://www.trening-indywidualny.pl/zdrowie,szczegoly,aktywnosc-fizyczna-wzmacnia-nie-tylko-miesnie-ale-i-mozg,64.html

https://portal.abczdrowie.pl/cwicz-a-usprawnisz-swoj-mozg

http://mathmed.blox.pl/2013/01/Cwiczenia-fizyczne-a-inteligencja-i-zdolnosc.html

http://www.hellozdrowie.pl/blog-ruch-odmladza-mozg


Widok zawartości stron Widok zawartości stron