Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Rytmy Pamięci – w Warszawie razem z IPN szukali natchnienia do nowego teledysku

Młodzież z Hufca Pracy z Augustowa, Białegostoku i Zambrowa we współpracy z Podlaskim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej bierze udział w II edycji projektu „Rytmy Pamięci”. Celem projektu jest napisanie i nagranie piosenki w stylu rap, poświęconej żołnierzom Armii Krajowej.

Po zakończeniu wyprawy młodzi uczestnicy projektu stwierdzili: „Wierzymy, że po takiej lekcji historii nie zabraknie nam weny i powstaną dobre teksty”, a w trakcie drogi powrotnej dzielili się pomysłami i dobierali rymy do wybranych wcześniej bitów.

Szukając natchnienia, Podlaski Oddział IPN zaprosił uczestników projektu na wycieczkę do Warszawy. Młodzi artyści zwiedzili areszt śledczy komunistycznego Biura Bezpieczeństwa Narodowego (tzw. bezpieki), który jest filią Muzeum Powstania Warszawskiego. Wnętrza aresztu i historie opowiadane przez przewodnika zrobiły na uczestnikach wstrząsające wrażenie. Wszyscy byli pod wrażeniem ogromu cierpień, które musieli znieść żołnierze niezłomni dla wolnej i niepodległej Polski.

Następnym punktem wycieczki był spacer po wojskowych powązkach śladami grobów żołnierzy Armii Krajowej poległych w czasie wojny, a także w czasach reżimu stalinowskiego. Przewodnik (pracownik IPN) wskazywał ciekawe groby i opowiadał historie związane z leżącymi w nich bohaterach. Młodzi patrioci na wybranych grobach złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Pod koniec czerwca wszyscy spotkają się w studiu nagraniowym i nagrają swoje przemyślenia dotyczące tematu. Piosenka będzie dostępna w Internecie – m.in. na stronie Podlaskiej Wojewódzkiej Komendy OHP.

 

W ramach I edycji projektu w 2021 r. powstały clipy:

"Oddech" - https://www.facebook.com/watch/?v=5425762077455304

"Kłamstwo" - https://www.youtube.com/watch?v=M9KjEgol1_4

 

Tekst i zdjęcia: Jacek Nejfeld

 

 

 

 

 

 

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron