Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Śląska młodzież działa lokalnie!

Śląska Wojewódzka Komenda OHP w Katowicach wspiera swoich wychowanków w realizacji lokalnych projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności.

W 2020 roku zakończyła się realizacja trzech takich projektów.

Podopieczni Hufca Pracy w Rybniku postawili na działania związane z przeciwdziałaniem bezdomności wśród zwierząt i zrealizowali projekt pn. „Po prostu – podaj łapę”. Głównym celem tego projektu była pomoc bezdomnym zwierzętom i promocja adopcji bezdomnych psów i kotów.

Podczas realizacji projektu grupa pięciu młodych osób kilkakrotnie odwiedziła Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Raciborzu. W trakcie odwiedzin młodzi spędzali czas z podopiecznymi schroniska i wyprowadzali ich na spacery.

Drugim ważnym elementem projektu były spotkania z przedstawicielami Fundacji Jestem Głosem Tych Co Nie Mówiąpromujące adopcję bezdomnych zwierząt. Spotkania odbywały się w rybnickich szkołach podstawowych i cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony uczniów. Niewątpliwie do sukcesu spotkań z uczniami przyczyniło się spotkanie z dwoma podopiecznymi schroniska – Pszczółką i Mają.

Młodzież, już po zakończeniu realizacji projektu kontynuuje swoje działania i odwiedza schronisko dla bezdomnych zwierząt aż do dnia dzisiejszego.

Podopieczni Hufca Pracy w Bielsku – Białej postawili z kolei na działania wspierające osoby starsze i zrealizowali projekt pn. „Młodzi dla Seniorów”. Głównym celem projektu było przełamywanie barier pomiędzy pokoleniem starszych osób, a młodzieżą. Działania projektowe adresowane były do seniorów z Domu Pomocy Społecznej w Czechowicach – Dziedzicach.

W trakcie realizacji projektu młodzież wielokrotnie spotykała się z seniorami, spędzała z nimi swój wolny czas. Wspólne spacery do pobliskiej kawiarni, wyjazd do teatru na sztukę „Mayday”, czy też wspólne kolędowanie i koncert noworoczny zdecydowanie wpłynęły na poprawę samopoczucia seniorów i przyczyniły się do integracji międzypokoleniowej.  Wizyty młodzieży z OHP były zastrzykiem energii dla seniorów, pozwalały zapomnieć o samotności. Z kolei dla młodzieży były doskonałą forma spędzania czasu i nauką empatii i zrozumienia dla drugiego człowieka. Wizyty w Domu Pomocy Społecznej w Czechowicach – Dziedzicach są kontynuowane do dnia dzisiejszego.

Trzecim projektem realizowanym w województwie śląskim był projekt „Fun Fit”. Inicjatorami tego działania byli podopieczni sosnowieckiego Hufca Pracy. Tym razem młodzież postawiła na promowanie zdrowego stylu życia wśród lokalnej społeczności. W ramach działań projektowych uczestnicy projektu poznali zasady zdrowego odżywiania, układania diety, a także główne zasady treningu crossfitowego.

Ważnym elementem projektu była konkurs tematyczny, w trakcie którego uczestnicy rywalizowali między sobą zgodnie z zasadami fair play, a efektem finalnym była nie tylko możliwość ukształtowania zdrowej sylwetki, ale także wygrania roweru przez najlepszego uczestnika.

Sukcesy trzech pierwszych projektów zainspirowały innych podopiecznych Śląskiej Wojewódzkiej Komendy OHP. Obecnie na śląsku jest realizowanych 12 projektów, które uzyskały wsparcie finansowe Europejskiego Korpusu Solidarności.

 

Autor: Monika Buczek

 

Zdjęcie nr.1: Spotkanie w DPS połączone z koncertem kolęd w projekcie Młodzi dla seniorów

 

Zdjęcie nr 2: Wizyta w schronisku w projekcie Po prostu podaj łapę.

 

Zdjęcie nr 3. Zdrowe śniadanie w projekcie FUN FIT

 

Zdjęcie nr 4: Zwyciężcy konkursu w projekcie FUN FIT


Widok zawartości stron Widok zawartości stron