Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Spotkanie z Koordynatorem ds. Transplantacji w DWK OHP

Dnia 5.04.2022r w siedzibie Dolnośląskiej Wojewódzkiej Komendy OHP we Wrocławiu odbyło się spotkanie z Panem Andrzejem Janochem - Regionalnym Koordynatorem Transplantacyjnym POLTRANSPLANT.

W wydarzeniu, na którym został przybliżony temat przeszczepiania ludzkich narządów oraz tkanek jako sposobu ratowania zdrowia i życia, wzięli udział przedstawiciele Rady Młodzieży jednostek podległych.

Na spotkaniu obecna była Pani Bernadetta Brożyna – Komendant Dolnośląskiej Wojewódzkiej Komendy OHP, która wraz z Kierownikiem Zespołu ds. Kształcenia i Wychowania - Panią Monika Skrzydło przywitały zaproszonego gościa, młodzież i kadrę wychowawczą. Pani Kierownik omówiła cel spotkania, którym jest inicjatywa ogólnopolska „Dzielmy się zdrowiem i życiem”. Działanie to stanowi włączenie się OHP w akcję informacyjno – edukacyjną, promującą dawstwo szpiku, krwiodawstwo oraz transplantację komórek, tkanek i narządów.

Prelekcja jaką przygotował dla nas Pan Koordynator była bardzo interesująca, zawierała niezbędne informacje dotyczące transplantacji, rodzajów przeszczepów, przybliżyła nam historię i rozwój transplantologii. Została poruszona definicja dializy, potencjalnego dawcy i biorcy. Omówione zostały również przepisy prawne – Ustawa Transplantacyjna. Na zakończenie Pan Koordynator przybliżył historię trzech osób po przeszczepach wątroby, które dzięki zabiegom mogą realizować się spełniać swoje marzenia i cieszyć się życiem. Dzisiejszy dzień uświadomił  wszystkim uczestnikom biorącym udział w spotkaniu jak ważna jest nasza wiedza, postawy w życiu oraz wartości jakimi się kierujemy. Życie jest cudem, jest bezcenne i warto o nie dbać, szanować bo mamy je jedno.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w przedsięwzięciu, Panu Koordynatorowi za kreatywny sposób przekazania niełatwej wiedzy na temat transplantacji.

 

Autor tekstu i zdjęć: Katarzyna Dudzic - Starszy specjalista ds. kształcenia i wychowania DWK OHP

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron