Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Spotkanie z weteranem misji poza granicami kraju

W dniu 12 grudnia 2022 r. zajęcia wychowawcze w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Mysłakowicach były inne niż zwykle.

 

Młodzież miała przyjemność gościć sierż. Szymona Mutwickiego, żołnierza w stanie spoczynku, który brał udział w misjach stabilizacyjnych w Iraku i Afganistanie.

Celem spotkania było:

  • przekazanie młodzieży, jak ważny jest szacunek i wsparcie dla żołnierzy, którzy na wezwanie Rzeczypospolitej pełnili i pełnią trudną, niebezpieczną i odpowiedzialną służbę a także jak ważne są zadania wykonywane przez Wojsko Polskie poza granicami kraju;

  • wysłuchanie i możliwość rozmowy z żołnierzem, który uczestniczył w misjach. Jest to ważne źródło informacji, jedyna w swoim rodzaju lekcja historii kształtująca postawy obywatelskie i patriotyczne.

Weteran wojenny opowiadał o swoich doświadczeniach wojennych oraz z pobytu w wojsku, o spotkaniu oko w oko ze śmiercią, jak radzi sobie z zespołem stresu pourazowego, walką z nałogiem. Na koniec młodzież miała okazję obejrzeć reportaż z udziałem m.in. Pana Szymona w TVP "Weterani- Wyrwani śmierci". Żołnierze posiadają wiele prywatnych zdjęć z misji. Ich wykorzystanie uatrakcyjnia wystąpienie, pokazuje misję „od kuchni” – warunki bytowe, sposoby wykorzystania czasu wolnego, zainteresowania pozawojskowe, egzotyczne miejsca, przyrodę i poznanych ludzi. To było ciekawe doświadczenie spotkać się takim człowiekiem. Wychowankowie w dużym skupieniu przysłuchiwali się opowieścią Pana Szymona. To był temat, który zainteresował wszystkich w 100%

„Szanujcie mundury polskich żołnierzy i pamiętajcie o tych, którzy w walce o pokój na świecie poświęcili to co najcenniejsze – życie” – to przesłanie, które przyświecało temu spotkaniu.

 

Autor tekstu i zdjęć: Dorota Ciemięga wychowawca OSiW OHP Mysłakowice

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron