Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Staże zawodowe na Podlasiu

Podlaska Wojewódzka Komenda OHP w Białymstoku realizuje projekt „Zagraniczne staże zawodowe - młodzi kucharze, murarze i mechanicy gotowi na standardy europejskie” ze środków POP WER na zasadach „Erasmus +” z udziałem 74 uczestników OHP z Podlasia.

Uczestnicy projektu (w tym z Białegostoku, Łomży, Suwałk, Wasilkowa, Grajewa, Kolna, Augustowa i Zambrowa) już od listopada 2019 r. w  ramach przygotowania pedagogiczno-kulturowego odbywali warsztaty z języka niemieckiego oraz przygotowanie -kulturowe z opiekunami grup. Celem wsparcia było odpowiednie przygotowanie się młodzieży do wyjazdu na zagraniczne staże.

Pierwsze dwie grupy uczestników projektu (tj. 16 kucharzy) z opiekunami w okresie 23.02–07.03.2020 r. przebywało na stażach zawodowych w Niemczech, które pozytywnie zostały zakończone. Młodzież podczas dwutygodniowego pobytu we Frankfurcie nad Odrą aktywnie ćwiczyła i pracowała na warsztatach gastronomicznych zdobywając nowe umiejętności, kompetencje i doświadczenia zawodowe. W wolnym czasie zaś zwiedzała okolice Frankfurtu i Berlin.

Ten czas wolny był elementem ciekawego programu pedagogiczno-kulturowego, jaki został przygotowany uczestnikom przez organizację niemiecką Zakład Promowania Kształcenia Zawodowego Związku Przemysłu Budowlanego Berlina-Brandenburgii. Stażyści zobaczyli, m.in. najbardziej atrakcyjne miejsca i zabytki, w tym Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds, Alexanderplatz, Kopułę Reichstagu, taras na dachu w Bundestagu, Bramę Brandenburską, Dom Kultur Świata, Pałac Bellevue, Katedrę Berlińską, Wieżę Telewizyjną, Kolumnę Zwycięstwa, itd.

Należy nadmienić, że z uwagi na szczególną sytuację związaną z epidemią i zagrożeniem, jakie niósł koronawirus wszystkie aktywności młodzieży i kadry OHP odbywały się przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa oraz wymaganej profilaktyki. Następstwem tego była m.in. rezygnacja z wyjazdu do cieszącej się bardzo dużą popularnością wyspy tropikalnej „Island”, którą godnie zastąpiły inne atrakcje.

Uczestnicy zrobili także polski wieczór, by przybliżyć niemieckiej młodzieży i miejscowej kadrze smaki narodowych specjałów i zwyczajów, które cieszyły się dużym powodzeniem u odbiorców. Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkowe Certyfikaty.

W ramach projektu planowane są jeszcze wyjazdy na staże kolejnych grup, uroczyste podsumowania i upowszechnianie rezultatów projektu różnymi formami i metodami w woj. podlaskim.

Sporządził: E. Dziemianiuk, rzecznik prasowy PWK OHP w Białymstoku

 

Zdjęcia: J. Powichrowska  i G. Dembek – opiekunowie grup stażystów, K. Rybińska – koordynator z BFW Niemcy

 

 

Zajęcia z jęz. niemieckiego w ramach przygotowań do wyjazdu na staż

 

Polscy stażyści na warsztatach gastronomicznych ćwiczyli wiedzę i umiejętności

 

 

 

Popisy kulinarne uczestników OHP w wydaniu polskich smaków

 

 

Stażyści podczas czasu wolnego zwiedzali Berlin i Frankfurt

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron