Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Suchowola: Obchody 75 rocznicy urodzin ks. Jerzego Popiełuszki

W Suchowoli i wsi Okopy w dniach 10-11.09.2022 r. odbywały się obchody siedemdziesiątych piątych urodzin błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Na dwudniowe uroczystości przybyli goście z całego kraju.

Podlaską WK OH w Białymstoku reprezentowała Wojewódzka Komendant OHP Beata Matyskiel z przedstawicielem młodzieży, tj. uczestnikiem Ośrodka Szkolenia i Wychowywania OHP w Wasilkowie. Uroczystość była okazją do wspomnień, refleksji i rozmów z przyjaciółmi księdza Jerzego, którzy dbają o to, by pamięć o nim trwała.

W Okopach, rodzinnej wsi bł. księdza J. Popiełuszki – naprzeciwko domu, w którym urodził się kapelan Solidarności, Piotr Rubik po raz pierwszy zaprezentował specjalnie skomponowane na tę okoliczność Psalmy z Podlasia. Oratorium wykonała Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej, soliści i Wrocławski Chór Akademicki. A w parafii w Suchowoli, gdzie błogosławiony zaczynał jako ministrant uroczystej mszy przewodniczył metropolita białostocki abp Józef Guzdek. Delegacje spotkały się też pod pomnikiem w Centrum Europy, gdzie uroczyście składano kwiaty, zapalano znicze i odczytano listy intencyjne m.in. od prezydenta Andrzeja Dudy.

Z inicjatywy Fundacji imienia ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro” po wielu latach starań udało się zainicjować budowę muzeum w Okopach. Prace rozpoczną się już w przyszłym roku. Będzie to miejsce, w którym oprócz samego księdza Jerzego poznamy też historie innych niezłomnych kapłanów, związanych z odzyskiwaniem niepodległości i budowaniem niezależności naszego kraju.

 

Autor tekstu: B. Matyskiel - Wojewódzki Komendant PWK OHP, E. Dziemianiuk - rzecznik prasowy PWK OHP

 

Autor zdjęć: B. Matyskiel - Wojewódzki Komendant PWK OHP

 

 

 

 

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron