Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Świat jest piękny w każdym wieku

„Świat jest piękny w każdym wieku” – przekonali się o tym mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej „Niezapominajka” i seniorzy z Uniwersytetu III Wieku i Osób Niepełnosprawnych za sprawą projektu realizowanego przez młodzież OHP z Elbląga.

Projekt odbył się w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności.

W skład zespołu projektowego weszło 5 uczestniczek elbląskiego Hufca Pracy, które na co dzień uczą się zawodu fryzjera w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług.

Przyszłe fryzjerki wraz ze studentami Uniwersytetu III Wieku i Osób Niepełnosprawnych odwiedzali Dom Pomocy Społecznej „Niezapominajka”, pomagając w zmianie wizerunku i nastawienia do życia przebywających tam pensjonariuszy.

Oprócz wykonania usług fryzjerskich i kosmetycznych, uczennice pomagały seniorom uwierzyć, że też mają coś do powiedzenia, że mogą być zaangażowani w życie społeczne, aktywni w mediach społecznościowych i być piękni jako dojrzali ludzie.


Podsumowaniem trwającego pół roku projektu był pokaz mody utrzymany w stylu cygańskim. Był czerwony dywan, wielobarwne suknie, wyraziste makijaże, bogactwo dodatków, swoboda, i to co w tym projekcie najważniejsze – poczucie międzypokoleniowej solidarności.

– Seniorzy bez obaw oddali się w nasze ręce. Wykonaliśmy im makijaże, fryzury, dobieraliśmy odpowiednie stylizacje. Wszyscy świetnie się przy tym bawiliśmy. A od czego zaczęła się ta przygoda? Odwiedzając starsze osoby mieszkające w Domu Pomocy Społecznej zauważyłyśmy, że jest tam grupa ludzi samotnych i przygnębionych. Pandemia jeszcze bardziej to nasiliła. Chciałyśmy im pomóc. Postanowiłyśmy zacząć od zmiany wyglądu, będącej pierwszym krokiem do zmiany siebie, nastawienia do życia i codzienności. Nie chodziło nam tylko o pokazanie jak są piękni, ale jak są silni i otwarci na zmianę. Nowy wygląd to tylko impuls, symbol, czy też dobry początek – mówi jedna z uczestniczek projektu.


– To był niesamowity pokaz mody. Obfitował w wiele wzruszeń i pozytywnych emocji. By zatrzymać te wspomnienia na dłużej zorganizowaliśmy seniorom sesję fotograficzną. Zdjęcia niebawem ukażą się w formie fotoksiażki – dodaje Dorota Perlejewska Komendant Hufca Pracy w Elblągu.


Autor artykułu: Małgorzata Kamińska – spec. ds. rozwoju zawodowego i informacji
Autor zdjęć: Kamila Mach – wychowawca Hufca Pracy w Elblągu

 

Zdjęcie nr 1 - 8: Pokaz mody z udziałem pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej „Niezapominajka” i seniorów z Uniwersytetu III Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron