Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Szkolenie „Carving- rzeźbienie w owocach i warzywach, dekoracja potraw”

W dniach 19-20.10.2020 oraz 03-04.11.2020 w OSiW Tczew królowały owoce i warzywa. Arbuzy, melony, marchewki, cykoria.

Trenerem był Pan Grzegorz Gniech - mistrz świata w carvingu z Instytutu Sztuki Carvingu w Wejherowie. Pod czujnym okiem Mistrza Świata w carvingu uczestnicy uczyli się tajemnej tajskiej sztuki rzeźbienia w warzywach i owocach.

Carving to umiejętność artystycznego rzeźbienia w rozmaitych owocach i warzywach, to sztuka tzw. pałacowa. Wywodzi się z Tajlandii. Sztuka ta istnieje już od ponad 1000 lat
i stworzona była na potrzeby ozdabiania uroczystych przyjęć, a także dań na dworze królewskim w Tajlandii czy cesarskim w Chinach i Japonii. Przepiękne motywy roślinne
i zwierzęce wykreowane według tradycji za pomocą nożyków. Sztuka ta wymaga cierpliwości i precyzji, ale również wyobraźni.

„Jedyne co Was ogranicza to wasza wyobraźnia” – tłumaczył uczestnikom szkolenia Grzegorz Gniech.

Atmosfera na warsztatach była doskonała, młodzież podchodziła z dystansem do swoich pierwszych nieudanych dekoracji, a na koniec z wielką satysfakcją i dumą podziwiała udane rzeźby i kompozycje. Każdy z uczestników otrzymał do pracy osobny zestaw narzędzi do dekoracji potraw.

Opiekę i koordynację szkolenia prowadziła Pani Joanna Zielińska z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Gdańsku we współpracy z pośrednikiem pracy z Młodzieżowego Centrum Kariery w Tczewie, Panią Lucyną Jabłońską.

Uczniowie mogą teraz wykorzystywać nabyte umiejętności do dekorowania potraw i napojów, tworzenia kompozycji na stołach bankietowych i bufetach oraz pokazów na imprezach okolicznościowych.

 

Autor tekstu: Lucyna Jabłońska – pośrednik pracy w MCK Tczew

Autor zdjęć: Lucyna Jabłońska

 

Zdjęcie nr 1: Rozpoczęcie szkolenia

 

Zdjęcie nr 2: Mistrz Świata w carvingu i prace wykonane podczas szkolenia

Zdjęcie nr 3: Absolwentka OSiW Tczew ze swoim dziełem

 

Zdjęcie nr 4: Prace uczestników szkolenia

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron