Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Targi edukacyjno – zawodowe subregionu suwalskiego

Frekwencja dopisała. Stoisko Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Suwałkach cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno wśród młodzieży, nauczycieli i pedagogów – stwierdzili uczniowie z lokalnej szkoły odwiedzający targi.

Suwalskie Centrum miało możliwość zaprezentować swoją ofertę dla szerokiego grona młodzieży podczas Targów edukacyjno – zawodowych subregionu suwalskiego. Organizatorem tegorocznych targów była Białostocka Fundacja Kształcenia Kadr w ramach projektu „Podlaski Kompas Pracy”. Impreza odbyła się w Państwowej Uczelni Zawodowej im. prof. E. Szczepanika w Suwałkach.

Targi miały za zadanie zachęcić uczniów szkół podstawowych, w szczególności klas 7 i 8 do zapoznania się z kierunkami kształcenia realizowanymi w szkolnictwie zawodowym oraz były okazją do rozbudzenia zainteresowania edukacją prowadzącą do uzyskania zawodu. Celem targów była prezentacja oferty szkół technicznych i branżowych z miasta Suwałki i powiatów suwalskiego, sejneńskiego. Ważne było zachęcenie uczniów szkół podstawowych do skorzystania z oferty kształcenia zawodowego. Ponadto przedstawienie korzyści nauki w konkretnym zawodzie w kontekście przyszłego zatrudnienia.

Podczas targów swoje stoiska przygotowały szkoły z terenu miasta Suwałk, z powiatu suwalskiego, sejneńskiego. Uczestnicy targów mogli bezpośrednio zetknąć się z ofertą szkół i poznać zawód, który zamierzają wykonywać. Na stoiskach oprócz ulotek prezentujących kierunki kształcenia prezentowane były także własne wypieki, sprzęt elektroniczny zaprojektowany przez uczniów oraz usługi kosmetyczne i fryzjerskie.

Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Suwałkach przygotowało również bardzo ciekawe stoisko przedstawiające ofertę usług, która skierowana jest do młodzieży, nauczycieli, pedagogów. Kadrę w Suwałkach reprezentowały doradczynie zawodowe i pośrednik pracy/asystent EURES. Pracownicy udzielali  szczegółowych informacji na temat szerokiej działalności OHP.

Doradczynie zawodowe podczas targów, proponowały młodzieży pomoc w zakresie planowania dalszej ścieżki edukacyjnej. Uczniowie mieli możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji, które najczęściej dotyczyły wyboru zawodu, typu szkoły ponadgimnazjalnej mieszkańców miasta Suwałki. Asystent EURES świadczył usługi z zakresu unijnego pośrednictwa pracy oraz doradztwa z zakresu unijnej mobilności pracowników, w tym warunków życia i pracy w państwach członkowskich, w ramach sieci EURES.

 

Autor tekstu: Monika Kolenkiewicz- doradca zawodowy w Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Suwałkach.

 

Autor zdjęć: Monika Kolenkiewicz - doradca zawodowy i Urszula Rytwińska-  pośrednik pracy/asystent EURES w Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Suwałkach.

 

 

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron