Wydawca treści
To było KINO – wspomina młodzież realizację projektu w Radomiu
Młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Szamocinie wraz z młodzieżą pochodzącą z Ukrainy (uchodźcami mieszkającymi na terenie Szamocina i Margonina), zrealizowała projekt: „K-ulturowe, I-ntegrujące, N-owoczesne, O-gólnoświatowe – po prostu KINO”.
O ich wspomnieniach z realizacji działań projektowych rozmawiała Bernadeta Lis – specjalista ds. programów z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Pile.
To co się działo w Radomiu to czyste KINO – z uśmiechem na twarzy wspomina Zuza – dodając, że czas spędzony razem nauczył ją współpracy międzykulturowej jak i sposobu porozumiewania się z kolegami i koleżankami z Ukrainy.
Udział w warsztatach filmowych dał mi wiedzę, która przydaje mi się w szkole jak i życiu prywatnym – mówi Artur.
Serhii dodaje, że raz jeszcze pojechałby na taki projekt nawet na dłużej, bo wszystko mu się podobało.
Młodzież podczas ośmiodniowego pobytu w Radomiu zrealizowała zakładane cele jakim był m.in. udział w warsztatach z kinematografii, warsztatach filmowych, odwiedzenie kina studyjnego wraz z prezentacją filmu, nagranie dwóch scen filmowych pochodzenia polskiego i ukraińskiego, odwiedzenie instytucji państwowych, poznanie kultury kraju partnera wraz z kultura kulinarną. Wspólnie spędzony czas rozwinął także umiejętności i kompetencje młodzieży pod względem społecznym, językowym, organizacyjnym, kulturowym. Nauczył samodzielności i orientacji w nowym, nieznanym miejscu.
Po raz pierwszy w życiu wzięłam udział w premierze filmowej jako aktor, nigdy wcześniej nie doświadczyłam takich przeżyć i takiej roli – mówi Wiktoria.
Margarita dodaje, że dla niej to było duże przeżycie i stres wystąpić przed publicznością, wiedząc, że wszystko będzie nagrane i powstanie film, który obejrzy jej mama.
Bardzo podobały mi się spacery po Radomiu – wspomina Weronika – to piękne wielokulturowe miasto, w sam raz na realizacje naszego projektu.
Jakub przypomina same początki mówiąc – tworzenie projektu było dość ciężką pracą, ale efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania, już jestem gotów na pracę przy tworzeniu kolejnego projektu.
Zadałam pytanie uczestnikom projektu, które brzmiało „W jaki sposób zachęcisz młodzież do takich inicjatyw?” odpowiedzi były różne:
Nie bać się, próbować i rozmawiać z kadrą, to uczy współpracy – rzekł Gabriel.
Sasha dodał - Udział daje mnóstwo satysfakcji.
Polecam takie projekty, nie dość że nauczysz się nowych rzeczy to poznasz świat – zachęca Nikola.
Poznałem tu nowych przyjaciół, w obecnej sytuacji jaka panuje u mnie na Ukrainie to bardzo dla mnie ważne – mówi Akim.
Ośmiodniowy pobyt w Radomiu na długo pozostanie w pamięci uczestników projektu „K-ultowe, I-ntegrujące, N-owoczesne, O-gólnoświatowe – po prostu KINO” , już dziś młodzież chce podjąć współpracę przy tworzeniu kolejnego projektu. Chęci to połowa sukcesu – wykorzystamy je – podsumowuje humorystycznie Bernadeta Lis.
Projekt był dofinansowany z Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Autor tekstu i zdjęć: Bernadeta Lis
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Informacja o naborze na "Kurs Wizażu"
05.09.2024
-
Olsztyn: Pożegnaliśmy wakacje
03.09.2024
-
Zrozummy siebie
03.09.2024
-
Wypoczynek z OHP – 2024
02.09.2024
-
Nowe kwalifikacje zawodowe w CEiPM Rzeszów
02.09.2024
-
VI Rodzinny Piknik Nauki i Techniki
02.09.2024