Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Uczcili Pamięci „Inki”

Już trzeci rok z rzędu delegacja z Podlaskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Białymstoku w miejscowości Gruszki (nieopodal siedziby Nadleśnictwa Browsk), pod pomnikiem bohaterki Danuty Siedzikówny „Inki” zmarłej tragicznie z rąk komunistycznych władz, oddała hołd heroicznej sanitariuszce.

Miejsce pamięci powstało z inicjatywy Lasów Państwowych w 2017 roku. Był to symboliczny powrót bohaterki w jej rodzinne strony – tutaj urodziła się 3 września 1928 roku.

Pomnik odsłonięto z zachowaniem wojskowego ceremoniału. Przedstawia młodą kobietę z przepasaną przez ramię torbą, trzymającą bandaż w wyciągniętej dłoni. Symbolizuje istotę człowieczeństwa i pomocy bliźniemu – właśnie takimi wartościami kierowała się w swoim życiu sanitariuszka.

Inka wychowana w duchu patriotycznym, już od najmłodszych lata działała na rzecz Ojczyzny. W wieku 15 lat złożyła przysięgę wojskową i wstąpiła do Armii Krajowej, gdzie odbyła szkolenie sanitarne i od tego czasu aktywnie uczestniczyła w działaniach przeciwko NKWD oraz UB. W czerwcu 1946 r. została wysłana do Gdańska po zaopatrzenie medyczne. Miesiąc później została aresztowana przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i osadzona w więzieniu. Po śledztwie 3 sierpnia 1946 r. skazana została na karę śmierci przez gdański Wojskowy Sąd Rejonowy.

Wyrok był komunistyczną zbrodnią sądową, aktem zemsty i bezradności służb bezpieczeństwa wobec niemożności rozbicia oddziałów w których służyła „Inka”.  Siedzikówna zginęła od strzału w głowę, 28 sierpnia 1946 r. o godz. 6.15.

W 2014 r. zespół IPN podczas prac na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku odnalazł ekshumował szczątki młodej kobiety z przestrzeloną czaszką. 1 marca 2015 r. w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, IPN ogłosił, że badania genetyczne potwierdziły, iż są to szczątki „Inki”.

Danuta Siedzikówna, była blisko związana ze swoją babcią Anielą, której grób znajduje się na cmentarzu w nieodległej Narewce. Tam też, modlitwą i symbolicznym zapaleniem znicza delegcja PWK OHP pod przewodnictwem Wojewódzkiego Komendanta OHP Adama Krzysztofa Romatowskeigo i jego Zastępczyni Emilii Karwowskiej, upamiętniła seniorkę rodu Siedzików.

 

Tekst i foto: Magdalena Klimuk, sp.ds. wychowania, kultury i sportu PWK OHP w Białymstoku

 

W załączeniu zdjęcia:

Fot.1 Od prawej – Zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP Emilia Karwowska, Wojewódzki Komendant OHP Adam Krzysztof Romatowski, uczestnicy Hufca Pracy w Białymstoku wraz Komendant Hufca Jolantą Powichrowską oraz Ewa Kosińska – Kierownik Zespołu kształcenia i wychowania PWK.

Fot. 2,3 - Zapalenie znicza na grobie Anieli Siedzik

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron