Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Podpisanie umów stażowych w ramach projektu "Inwestycja w przyszłość-drogą do kariery"

Dzięki projektom realizowanym przez Ochotnicze Hufce Pracy na Warmii i Mazurach młodzież z regionu dostaje szansę na zdobycie doświadczenia w zagranicznych przedsiębiorstwach.

Tym razem z tej możliwości skorzystają podopieczni Hufca Pracy w Giżycku oraz Grupy Wychowawczej w Olecku, którzy zakończyli przygotowania do I tury projektu „Inwestycja w przyszłość – drogą do kariery”.

Już 20 czerwca br. młodzież rozpocznie trzytygodniowe staże zawodowe w restauracjach, warsztatach samochodowych, sklepach i zakładach fryzjerskich na terenie hiszpańskiej Malagi. Kilkumiesięczne przygotowania do wyjazdu zakończyły się spotkaniem z koordynatorem projektu Barbarą Leszczyńską, podczas którego uczniowie podpisali wraz z rodzicami umowy stażowe pozwalające na uzyskanie certyfikowanych kwalifikacji zawodowych, uznawanych na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej. W związku z wyjątkową sytuacją związaną z pandemią, spotkanie było okazją do dyskusji o procedurach i szczegółach organizacyjnych wyjazdu i pobytu w Hiszpanii.

– By zminimalizować ryzyko zakażenia wraz z hiszpańską organizacją euroMind opracowaliśmy procedury dotyczące bezpieczeństwa. Młodzież i kadra OHP ma zapewnioną odpowiednią ilość maseczek ochronnych, wykupione dodatkowe ubezpieczenie, opłacone testy na Covid-19, odpowiednio przygotowane zakwaterowanie i miejsca odbywania stażu. Wszystko przy zachowaniu pełnych środków bezpieczeństwa i higieny – opisuje koordynator projektu Barbara Leszczyńska.

Przygotowując się do wyjazdu młodzi ludzie wzięli udział w 70-godzinnym kursie języka hiszpańskiego. Uzupełnieniem zajęć językowych były spotkania z doradcą zawodowym i przygotowanie kulturowe. Warsztaty z doradcą stanowiły okazję do poznania hiszpańskiego rynku pracy oraz stworzenia życiorysu zgodnie ze wzorem dokumentu Europass-CV. Natomiast na kulturoznawstwie młodzież poznała najważniejsze historyczne wydarzenia i zabytki Hiszpanii, położenie geograficzne regionu, tradycje i zwyczaje panujące w Andaluzji.

Kolejny krok to umiejętne spakowanie bagażu na trzytygodniową przygodę i staż w Maladze. Na miejscu czeka młodzież 15-godzinna kontynuacja nauki języka hiszpańskiego. Zajęcia będą nastawione przede wszystkim na komunikację i przełamywanie bariery językowej.

Dzięki współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej udział w projekcie jest dla uczestników całkowicie bezpłatny.

Projekt „Inwestycja w przyszłość – drogą do kariery” realizowany jest w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Autor teksu: Małgorzata Kamińska – spec. ds. rozwoju zawodowego i informacji

Autor zdjęć: Małgorzata Kamińska – spec. ds. rozwoju zawodowego i informacji,

Katarzyna Mickiewicz – st. spec. ds. programów europejskich

 

Zdjęcie nr 1: Spotkanie uczestników Grupy Wychowawczej w Olecku z koordynatorem projektu Barbarą Leszczyńską

 

Zdjęcie nr 2: Podpisanie umowy stażowej przez uczestniczkę projektu z Grupy Wychowawczej w Olecku

 

Zdjęcie nr 3: Spotkanie uczestników Hufca Pracy w Giżycku z koordynatorem projektu Barbarą Leszczyńską

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron