Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Umowy stażowe podpisane

Dzięki projektom realizowanym przez Ochotnicze Hufce Pracy na Warmii i Mazurach w ramach programu Erasmus+ młodzież z regionu dostaje szansę na zdobycie doświadczenia w zagranicznych przedsiębiorstwach.

Tym razem z tej możliwości skorzystają podopieczni Hufca Pracy w Elblągu oraz Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Mrągowie, którzy zakończyli przygotowania do III tury projektu „Inwestycja w przyszłość – postaw na sukces”.

Już 7 lutego 2021 r. młodzież rozpocznie trzytygodniowe staże zawodowe w restauracjach i warsztatach samochodowych na terenie hiszpańskiej Sewilli.

W Elblągu, kilkumiesięczne przygotowania do wyjazdu zakończyły się spotkaniem z Zastępcą Wojewódzkiego Komendanta OHP Pawłem Kowszyńskim, pracownikami Zespołu ds. rozwoju zawodowego, programów europejskich i międzynarodowych oraz kadrą Hufca Pracy, podczas którego uczniowie podpisali wraz z rodzicami umowy stażowe.

W związku z wyjątkową sytuacją związaną z pandemią, spotkanie było okazją do dyskusji o procedurach i szczegółach organizacyjnych wyjazdu i pobytu w Hiszpanii.

"Organizacja wyjazdu przebiega w tym roku nieco inaczej niż dotychczas. By zminimalizować ryzyko zakażenia wraz hiszpańską organizacją euro opracowaliśmy procedury dotyczące bezpieczeństwa. Młodzież i kadra OHP ma zapewnioną odpowiednią ilość maseczek ochronnych, wykupione dodatkowe ubezpieczenie, opłacone testy na Covid-19,odpowiednio przygotowane zakwaterowanie i miejsca odbywania stażu. Wszystko przy zachowaniu pełnych środków bezpieczeństwa i higieny" – opisuje koordynator projektu Barbara Leszczyńska.

Przygotowując się do wyjazdu młodzi ludzie wzięli udział w 70-godzinnym kursie języka hiszpańskiego. Uzupełnieniem zajęć językowych były spotkania z doradcą zawodowym i przygotowanie kulturowe.

Warsztaty z doradcą stanowiły okazję do poznania hiszpańskiego rynku pracy oraz stworzenia życiorysu zgodnie ze wzorem dokumentu Europass-CV. Natomiast na kulturoznawstwie młodzież poznała najważniejsze historyczne wydarzenia i zabytki Hiszpanii, położenie geograficzne regionu, tradycje i zwyczaje panujące w Andaluzji.

Kolejny krok, to umiejętne spakowanie bagażu na trzytygodniową przygodę i staż w Sewilli. Na miejscu czeka młodzież 15-godzinna kontynuacja nauki języka hiszpańskiego. Zajęcia będą nastawione przede wszystkim na komunikację i przełamywanie bariery językowej.

Dzięki współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej udział w projekcie jest dla uczestników całkowicie bezpłatny.

 

Autor tekstu: Katarzyna Werner - st.wychowawca Hufca Pracy w Elblagu

Autor zdjęć: Katarzyna Milczarek – Kierownik Zespołu ds. rozwoju zawodowego,programów europejskich i międzynarodowych

 

Zdjęcie nr 1: Zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP Paweł Kowszyński oraz koordynator projektu Barbara Leszczyńska.

 

Zdjęcie nr 2,3,4: Uczestnicy projektu „Inwestycja w przyszłość – postaw na sukces” z Hufca Pracy w Elblągu.


Widok zawartości stron Widok zawartości stron