Wydawca treści
V Wojewódzki Turniej Sportów Obronnych Młodzieży OHP „Sprawni jak żołnierze”
Na terenie fortów w Piątnicy odbyła się kolejna edycja wojewódzkich zmagań „Sprawni jak żołnierze”, popularyzujących wśród młodzieży sporty obronne, historię regionu i zagadnienia związane ze współczesnymi siłami zbrojnymi.
Gospodarzem turnieju był Hufiec Pracy w Łomży przy wsparciu Podlaskiej Wojewódzkiej Komendy OHP, Wojewódzkiej Komendy Uzupełnień w Łomży, Klubu „Fort” w Łomży, Klubu Strzeleckiego Sagittarius w Piątnicy oraz Grupy Ratowniczej Nadzieja, która zadbała o bezpieczeństwo medyczne uczestników i gości.
Oficjalnego otwarcia zawodów dokonała Komendant Podlaskiej WK OHP w Białymstoku Beata Matyskiel, życząc niezapomnianych wrażeń, dobrej rywalizacji i celnych strzałów.
Swoją obecnością imprezę zaszczycili: Piotr Modzelewski - p.o. Komendanta Głównego OHP, płk Paweł Gałązka - Dowódca 18 Pułku Logistycznego w Łomży, mjr Mariusz Sakowski - p.o. Dowódcy 13.Batalionu Lekkiej Piechoty w Łomży, ppłk Tomasz Żyłka - Wojskowy Komendant Uzupełnień w Łomży, Anna Zdanowicz – Zastępca wojewódzkiego Komendanta PWK OHP, Roman Szmyt - Prezes Zarządu Głównego SWEiRP w Łomży, Andrzej Kopka - Dyrektor Zespołu Szkół SWEiRP oraz Zbigniew Prószyński - Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Jedwabnem.
Do rywalizacji stanęło 8 czteroosobowych drużyn z Hufców Pracy: w Augustowie, Białymstoku, Grajewie, Kolnie, Łomży, Suwałkach, Zambrowie oraz uczestnicy z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie wspieranych przez kadrę wychowawczą.
Część konkursową rozpoczęło spotkanie z opiekunem i inicjatorem powstania Muzeum Fortecznego w Piątnicy ppłk Ludwikiem Zalewskim. W żywej lekcji historii, z wykorzystaniem oryginalnych eksponatów przedstawił on młodzieży zarys powstania twierdz fortowych oraz ciekawe fakty z dziejów regionu i Polski. Wiedza przekazana uczestnikom posłużyła później podczas pierwszej konkurencji - testu wiedzy. Najwyższe wyniki osiągnęły w nim ekipy z Zambrowa, Łomży oraz Augustowa.
Na blok zmagań militarno-sprawnościowych składały się konkurencje: strzelectwo z broni krótkiej, rzut granatem oraz składanie broni na czas. Drużyny przystępowały do nich rotacyjnie, w międzyczasie odwiedzały stoiska Wojska Obrony Terytorialnej oraz Wojskowej Komendy Uzupełnień. Zainteresowanym udzielano informacji na temat zasad pełnienia służby oraz procedur obowiązujących we współczesnych formach militarnych.
Spośród wszystkich drużyn, najlepszy wspólny czas przy składaniu broni zdobyli reprezentanci Hufca Pracy w Grajewie, tuż za nimi uplasowali się uczestnicy Hufca Pracy w Zambrowie, a z trzecim czasem – uczestnicy Hufca Pracy w Augustowie. Rzuty granatem okazały się najtrafniejsze dla młodzieży z Grajewa, drugie miejsca zajęli Zambrowianie, a trzecie – uczestnicy kolneńskiego hufca. W konkurencji strzeleckiej najlepiej celowała drużyna z Hufca Pracy w Kolnie, w wysokim wyniku miał niewątpliwie swój udział Paweł Zieliński, który finalnie został mistrzem w strzelaniu w kategorii uczestników.
Przeprowadzono również indywidualną konkurencję strzelecką dla gości i kadry, tutaj najlepszy był Mateusz Zagroba z łomżyńskiego Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży.
Ostatecznie, wojewódzkimi mistrzami sportów obronnych zostali uczestnicy Hufca Pracy w Augustowie. II miejsce zajęła drużyna z Zambrowa, a III – Hufiec Pracy w Grajewie. Najlepsi otrzymali puchary i medale, wszystkie drużyny – dyplomy uczestnictwa.
Spotkanie było również dobrym czasem, by w większym gronie podziękować za współpracę odchodzącemu na emeryturę Dowódcy WKU w Łomży ppłk Tomaszowi Żyłce. Od Komendant PWK Beaty Matyskiel otrzymał słowa uznania za wsparcie w szeregu inicjatyw na rzecz młodzieży oraz życzenia pomyślności w życiu osobistym.
Zawody były doskonałym czasem wspólnej integracji uczestników Podlaskiej WK OHP.
Autor tekstu i zdjęć: Magdalena Klimuk – st. sp.ds. wychowania, kultury i sportu
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Targi Pracy – Edycja Jesienna
15.10.2024
-
Pasłęk: Kreatywność w akcji
10.10.2024