Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Warsztaty języka polskiego dla obywateli Ukrainy

Minęło już pół roku od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wielu obywateli Ukrainy nie widzi możliwości powrotu do ojczyzny, dlatego uczą się języka polskiego, bo chcą w naszym kraju mieszkać i pracować.

 

Chociaż niektórzy przebywają w Polsce już od kilku miesięcy, nadal borykają się z problemami w komunikacji, nie mają odwagi mówić po polsku, choć najczęściej rozumieją polski język mówiony. Problem też stanowi dla nich alfabet i wymowa polskich głosek. Aby pomóc obywatelom Ukrainy w przełamywaniu bariery językowej, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Olsztynie we współpracy z Miejskim Urzędem Pracy i Urzędem Pracy Powiatu Olsztyńskiego po raz drugi zorganizowało warsztaty językowe. Tym razem zajęcia odbywały się przez cały sierpień, 3 razy w tygodniu po dwie godziny dydaktyczne. Zajęcia prowadziła specjalistka ds. programów CEiPM Joanna Jagosz, wieloletnia nauczycielka języka polskiego.

Uczestnicy kursu byli bardzo zmotywowani do nauki i chętni do pracy nad zwiększeniem swoich umiejętności językowych. Z wielkim zaangażowaniem brali udział w zajęciach na tematy związane z życiem codziennym, takie jak rodzina, zakupy, wizyta u lekarza, wynajem mieszkania, itp. Poza tym ćwiczyli pisanie po polsku i wymowę polskich głosek, które sprawiały im pewną trudność. Poznane podczas zajęć zwroty i frazy pozwolą skuteczniej komunikować się w różnych sytuacjach – zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym.

Warsztaty były też okazją do spotkania się, serdecznych rozmów, wymiany doświadczeń i informacji nt. realiów życia w naszym mieście. Atmosfera zajęć sprzyjała nauce, co potwierdzają słowa uczestniczek: Z całego serca dziękuję Asi oraz całemu zespołowi za ciepłą i przyjacielską atmosferę.

Pod koniec kursu języka polskiego chcę powiedzieć, że kursy dały mi nie tylko znajomość języka. Poznałam nowych ludzi. Atmosfera na lekcjach była miła. Bardzo mi się to podobało.

Zakończenie zajęć zbiegło się z obchodzonym 24 sierpnia Świętem Niepodległości Ukrainy. Obecni na ostatnich zajęciach dyrektor CEiPM Marek Obrębski oraz dyrektor MUP i PUP Katarzyna Pietkiewicz wraz z pracownikami podziękowali uczestnikom za udział, pogratulowali wytrwałości i zaangażowania oraz złożyli życzenia w tym szczególnym dla uczestników dniu.

 

Autor tekstu: Joanna Jagosz- spec.ds. programów CEiPM w Olsztynie

Autor zdjęć: Magda Płoskońska- doradca zawodowy MCiZ w Olsztynie

 

Zdjęcie nr 1:_Oficjalne zakończenie warsztatów języka polskiego

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron