Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Warsztaty z młodzieżą w Lutomi Dolnej

W dniu 22 marca 2022 roku Ilona Janecka – doradca zawodowy z Młodzieżowego Centrum Kariery w Świdnicy odwiedziła uczniów VIII klasy Szkołę Podstawową w Lutomi Dolnej.

Doradca zawodowy przeprowadziła zajęcia dotyczące zawodów przyszłości oraz czynników wyboru zawodu. Podczas warsztatów doradca zawodowy skupiła się głównie na drodze kariery edukacyjnej. Uświadamiała ośmioklasistom przed jak ważną decyzją stoją w chwili obecnej, jak istotny jest wybór szkoły ponadpodstawowej i jaki wpływ może mieć na całe ich dorosłe życie.

Na spotkaniu z młodzieżą zostały  przekazane uczniom podstawowe informacje o świecie zawodów. Zapoznani zostali z różnorodnością zawodów oraz uświadomieni o zmiennym zapotrzebowaniu na zawody w czasie, zanikaniu jednych i pojawianiu się innych zawodów. Dzisiejszy rynek pracy dość mocno wskazuje, że pojawiła się ogromna potrzeba kształcenia zawodowego, a wybór szkoły branżowej to bardzo dobry wybór. Zajęcia wywołały wśród uczniów refleksje na temat własnej kariery zawodowej.

W trakcie spotkania poruszane były również kwestie dotyczące czynników wyboru zawodu: poznanie siebie, zawodu,  struktury szkolnictwa oraz rynku pracy. Wybór szkoły i zawodu  musi być zgodny z zainteresowaniami i zdolnościami danej osoby. Młody człowiek powinien znać swoje umiejętności, zainteresowania, zdolności i mieć świadomość swoich mocnych i słabych stron. Omówiono także kwestie dotyczące struktury szkolnictwa oraz zasad rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w powiecie świdnickim.

Ponadto Ilona Janecka  promowała działalność Młodzieżowego Centrum Kariery na lokalnym rynku, informowała o  możliwości zarejestrowania się w jednostkach OHP w celu dalszej współpracy i korzystania  z wielu usług proponowanych przez OHP. Zachęcała także do odwiedzenia Elektronicznego Centrum Aktywizacji Młodzieży. 

 

Autor tekstu: Ilona Janecka – doradca zawodowy MCK w Świdnicy

Autor zdjęcia: Pedagog Szkoły Podstawowej  w Lutomi Dolnej

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron