Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Wasików: „Pomaganie mamy w naturze” – rozdawali karmniki

Uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie przygotowali 50 karmników i ponad 200 kul z pokarmem dla ptaków, którymi dzielili się z sąsiadami z najbliższego otoczenia.

Podczas jednego ze spotkań roboczych Rady Młodzieży działającej w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie narodził się pomysł inicjatywy skoncentrowanej na pomocy dzikim ptakom w sezonie zimowym.

Młodzież podjęła decyzję, że wykona karmniki dla ptaków, które rozwiesi w pobliskim lesie. Po zebraniu materiałów niezbędnych do budowy karmników chłopcy na warsztatach budowlanych pod okiem instruktora projektowali je, a następnie wykonali z logo OHP.

Kiedy prace nad karmnikami dobiegały końca, uczestnicy zaangażowani w inicjatywę stwierdzili, że karmnik to za mało i należy coś do karmnika włożyć. Młodzież zebrała informacje o ptakach, które zimują na Podlasiu, o ich zwyczajach i upodobaniach kulinarnych, co lubią jeść, a czym nie wolno ich karmić. Zapoznała się również z zasadami dokarmiania dzikiego ptactwa, od kiedy, do kiedy można je wspierać, aby nie wyrządzić im krzywdy. Bo nie sama pomoc jest ważna – ważne jest, aby była przemyślana i roztropna. Kiedy uczestnicy poznali sekrety kulinarne ptaków zimujących, takich jak kos, rudzik, sójka, jemiołuszka, gil i wróbel, zabrali się do zebrania nasion i tłuszczu.

Dzięki właśnie uprzejmości dobrych ludzi, którym nie jest obojętny los ptaków, uczestnikom udało się pozyskać potrzebne materiały. Cała społeczność Ośrodka przyłączyła się do lepienia z pokarmu kul i malowania przygotowanych karmników na czele z Wojewódzkim Komendantem OHP Beata Matyskiel i kadrą placówki.

Podsumowując, to w ramach inicjatywy „Pomaganie mamy w naturze” zorganizowano akcję promującą działania uczestników „Podziel się karmnikiem”, która zakończyła się dużym sukcesem jednostki. Poprzez media zaproszono mieszkańców Wasilkowa oraz wszystkich chętnych do przyjścia  i odbioru karmnika dla ptaków wraz z pożywieniem. Uczestnicy otrzymali wiele podziękowań i ciepłych słów wyrażających aprobatę i podziw dla działań prospołecznych i ekologicznych. Karmniki i kule wykonane przez uczestników Ośrodka trafiły również do podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku, za co OSiW otrzymał piękne podziękowania.

 

Oto kilka ważnych wskazówek dot. dokarmiania ptaków:

Warto pamiętać, jak  ustalili podopieczni Ośrodka sięgając do różnych źródeł wiedzy, iż ptaki można zacząć dokarmiać dopiero, gdy temperatury w ciągu dnia spadną poniżej 0°C, a czas trwania dokarmiania może trwać nawet do maja. Pomoc ptakom powinna być regularna, gdyż skrzydlaci przyjaciele szybko przyzwyczajają się do miejsca zdobywania pokarmu i zaprzestają żerowania w innych miejscach. Ważne jest również, aby nie karmić ptaków ludzkim pokarmem, który im szkodzi. W karmnikach nie mogą znaleźć się kasze, chleb, bułki, solona słonina, czy inne słodkie  i słone przekąski.

 

 

Autor tekstu i zdjęć: Elżbieta Kochanowicz-Klej

 

 

Zdjęcie nr 1-8: Pamiątkowe zdjęcia z akcji

 

 

 

 

 

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron