Wydawca treści
Wasików: „Pomaganie mamy w naturze” – rozdawali karmniki
Uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie przygotowali 50 karmników i ponad 200 kul z pokarmem dla ptaków, którymi dzielili się z sąsiadami z najbliższego otoczenia.
Podczas jednego ze spotkań roboczych Rady Młodzieży działającej w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie narodził się pomysł inicjatywy skoncentrowanej na pomocy dzikim ptakom w sezonie zimowym.
Młodzież podjęła decyzję, że wykona karmniki dla ptaków, które rozwiesi w pobliskim lesie. Po zebraniu materiałów niezbędnych do budowy karmników chłopcy na warsztatach budowlanych pod okiem instruktora projektowali je, a następnie wykonali z logo OHP.
Kiedy prace nad karmnikami dobiegały końca, uczestnicy zaangażowani w inicjatywę stwierdzili, że karmnik to za mało i należy coś do karmnika włożyć. Młodzież zebrała informacje o ptakach, które zimują na Podlasiu, o ich zwyczajach i upodobaniach kulinarnych, co lubią jeść, a czym nie wolno ich karmić. Zapoznała się również z zasadami dokarmiania dzikiego ptactwa, od kiedy, do kiedy można je wspierać, aby nie wyrządzić im krzywdy. Bo nie sama pomoc jest ważna – ważne jest, aby była przemyślana i roztropna. Kiedy uczestnicy poznali sekrety kulinarne ptaków zimujących, takich jak kos, rudzik, sójka, jemiołuszka, gil i wróbel, zabrali się do zebrania nasion i tłuszczu.
Dzięki właśnie uprzejmości dobrych ludzi, którym nie jest obojętny los ptaków, uczestnikom udało się pozyskać potrzebne materiały. Cała społeczność Ośrodka przyłączyła się do lepienia z pokarmu kul i malowania przygotowanych karmników na czele z Wojewódzkim Komendantem OHP Beata Matyskiel i kadrą placówki.
Podsumowując, to w ramach inicjatywy „Pomaganie mamy w naturze” zorganizowano akcję promującą działania uczestników „Podziel się karmnikiem”, która zakończyła się dużym sukcesem jednostki. Poprzez media zaproszono mieszkańców Wasilkowa oraz wszystkich chętnych do przyjścia i odbioru karmnika dla ptaków wraz z pożywieniem. Uczestnicy otrzymali wiele podziękowań i ciepłych słów wyrażających aprobatę i podziw dla działań prospołecznych i ekologicznych. Karmniki i kule wykonane przez uczestników Ośrodka trafiły również do podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku, za co OSiW otrzymał piękne podziękowania.
Oto kilka ważnych wskazówek dot. dokarmiania ptaków:
Warto pamiętać, jak ustalili podopieczni Ośrodka sięgając do różnych źródeł wiedzy, iż ptaki można zacząć dokarmiać dopiero, gdy temperatury w ciągu dnia spadną poniżej 0°C, a czas trwania dokarmiania może trwać nawet do maja. Pomoc ptakom powinna być regularna, gdyż skrzydlaci przyjaciele szybko przyzwyczajają się do miejsca zdobywania pokarmu i zaprzestają żerowania w innych miejscach. Ważne jest również, aby nie karmić ptaków ludzkim pokarmem, który im szkodzi. W karmnikach nie mogą znaleźć się kasze, chleb, bułki, solona słonina, czy inne słodkie i słone przekąski.
Autor tekstu i zdjęć: Elżbieta Kochanowicz-Klej
Zdjęcie nr 1-8: Pamiątkowe zdjęcia z akcji
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Spotkanie opłatkowe w Pasłęku
19.12.2024
-
Odkrywanie świata finansów
18.12.2024
-
Młodzi ślusarze w krośnieńskim Inkubatorze
16.12.2024