Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Wrześniowe „Vivat Maj!”

„Vivat Maj!” to finansowane ze środków Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży spotkanie młodych Polaków (z warszawskich Hufców Pracy 7 – 9 i 7 – 32) i Litwinów (z gimnazjum „Szilas” z Czarnego Boru).

Spotkanie odbyło się w dniach od 19 do 25 września 2021 roku w Jaciążku w Ośrodku Szkolenia i Wychowania Mazowieckiej Wojewódzkiej Komendy OHP. 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji  3 Maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów beneficjenci uczcili w bardzo atrakcyjny, aktywny sposób.

Zwiedzali razem Opinogórę i Krasne, a na warszawskiej Starówce w strojach z epoki uczestniczyli w grze miejskiej, zwieńczonej lekcją muzealna na Zamku Królewskim.

Podczas wieczorów kultur poznawali nawzajem swoje kraje, ich tradycje, obyczaje, języki, kulinaria, muzykę, tańce. Delektowali się specjałami kuchni litewskiej – chłodnikiem (ale w ciepłej atmosferze przyjaźni) i leniwcem (ale pracowicie wspólnie go przygotowawszy) i tańczyli bodaj najbardziej polski taniec – poloneza.

Litwini wykazali się ogromnym talentem lingwistycznym – po zabawie w językowe łamańce byli w stanie podczas debaty oksfordzkiej na temat relacji polsko-litewskich w dobie Konstytucji 3 Maja przemawiać w zupełnie sobie wcześniej nieznanym języku polskim.

Beneficjenci wymiany poznali realia Rzeczypospolitej czasów stanisławowskich, swe współczesne państwa, lokalną mazowiecką społeczność i co najważniejsze – siebie nawzajem. Wspaniale nawiązali do wiekowej tradycji przodków:  otwartości, tolerancji i współpracy.

 

Autor tekstu: Bartłomiej Fabisiak - Specjalista w Zespole Programów Międzynarodowych Mazowieckiej Wojewódzkiej Komendy OHP

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron