Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Wymiana międzynarodowa w Olsztynie

Radość z poznawania nowych ludzi, uczenia się od siebie nawzajem, wspólnej pracy i zabawy. W takiej atmosferze rozpoczął się w Olsztynie projekt wymiany międzynarodowej „Reduce to reuse”.

 

Młodzież OHP z Warmii i Mazur wspólnie z rówieśnikami z Litwy, Bułgarii, Macedonii Północnej i Rumunii szuka pomysłów na ponowne wykorzystanie starych, pozornie niepotrzebnych już przedmiotów.

Zniszczone ubrania, nieużywane butelki, a nawet stare gazety – wszystko to może zyskać nowe życie. Na przykład, dziurawe spodnie mogą stać się nową torebką, butelki mogą służyć jako wazony, a gazety stać się elementem dekoracyjnym. Wystarczy odrobina wyobraźni i czasu, aby nadać nowe zastosowanie dla rzeczy, które mogłyby trafić na śmietnik.

– Podczas wymiany uczestnicy dzielą się wiedzą na temat problemów ekologicznych, które występują w ich krajach oraz sposobami ochrony środowiska. Uczą się też różnych technik upcyklingu. Młodzież ma wiele niestandardowych pomysłów. Niesamowicie jest patrzeć na ich kreatywność i gotowość do spojrzenia na rzeczy z innej perspektywy – mówi Barbara Leszczyńska, koordynator projektu.

Oczywiście to nie jest wszystko czego się uczą uczestnicy wymiany. Jak sami przyznają, są tu głównie po to, by otworzyć się na innych, przełamać stereotypy i nawiązać nowe przyjaźnie. Podczas pobytu zagranicznych gości w Polsce, odbywają się również wieczory międzynarodowe, podczas których uczestnicy pogłębiają wiedzę na temat swoich krajów, ich kultury, tradycji i tańców narodowych. Animacje językowe sprawiają zaś, że młodzież uczy się podstaw języków swoich zagranicznych kolegów, przełamując tym samym barierę językową.

Zapraszamy do śledzenia prowadzonej przez uczestników wymiany strony na Facebooku "reducetoreusepoland2023". Znajdziecie tam bieżące relacje, dużą porcję inspiracji oraz sporą dawkę pozytywnej energii.

 

Autor tekstu: Małgorzata Kamińska – spec ds. rozwoju zawodowego i informacji

Autor zdjęć: Barbara Leszczyńska - st. spec. ds. programów europejskich i międzynarodowych

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron