Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Zakończenie Akcji Zima 2022 r. na Pomorzu

Termin tegorocznych ferii zimowych dla województwa pomorskiego został wyznaczony na ostatnie dwa tygodnie lutego. Młodzież z wytęsknieniem czekała na ten odpoczynek, bez godzin spędzonych przed komputerem na nauce zdalnej.

W celu odciągnięcia młodych ludzi od komputerów, telefonów i telewizorów, jednostki opiekuńczo-wychowawcze oraz jednostki pionu rozwoju zawodowego zorganizowały różne przedsięwzięcia żeby zachęcić naszą młodzież do aktywnego wypoczynku poprzez stymulowanie rozwoju umysłowego i fizycznego.

Wychowawcy zaproponowali młodzieży kilka różnorodnych form spędzenia ferii, zależnie od osobistych upodobań i możliwości. Przede wszystkim kluczowe było zwrócenie uwagi na dbanie o swoje zdrowie, w tym właściwe ubieranie się, a co jest szczególnie istotne – zachowanie bezpieczeństwa podczas zabaw na świeżym powietrzu, zwłaszcza przestrzeżenie przed wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne. Podczas ferii zimowych odbywały się dla chętnych uczestników zajęcia korekcyjne. Zajęcia te miały za zadanie pomóc uczestnikowi w pokonaniu trudności uniemożliwiających osiąganie dobrych wyników w szkole. Przeprowadzone zostały także indywidualne zajęcia z doradcą zawodowym oraz warsztaty z pośrednikiem pracy. Zorganizowano również liczne wycieczki, które miały na celu pokazanie największych uroków jakie niesie ze sobą najbliższa okolica. W słupskim Hufcu Pracy rozpoczęto od wycieczek po mieście pod hasłem „Szlakiem słupskich zabytków”. Wraz
z uczestnikami przemierzono Słupsk odwiedzając m.in. Basztę Czarownic. Natomiast pod hasłem „Słupsk jako prekursor” uczestnicy odwiedzili i zobaczyli na własne oczy Dom Towarowy „Słowiniec”, umieszczony w samym sercu miasta. Jest to atrakcja turystyczna, ponieważ znajduje się tam najstarsza w Europie, wciąż działająca, drewniana winda. Kolejnym miejscem jakie odwiedzili uczniowie ze Słupska to „Poranek”, gdzie pokolenia słupszczan zajadają się plackiem z pieczarkami, boczkiem lub kiełbasą – z niezmienioną recepturą od lat. Urozmaicając czas starano się także zapewnić atrakcje zachęcające do aktywnego spędzania czasu np. w miejscach, gdzie można poćwiczyć na siłowniach umiejscowionych na świeżym powietrzu. Na szczęście dopisała pogoda, a uczniowie z wielkim zapałem korzystali z urządzeń siłowych. Udział w wystawie „Ze Skultetem i Kopernikiem przez XVI wiek”, warsztaty malowania na szkle motywów walentynkowych i tworzenia świec sojowych, kręgle, park trampolin, zajęcia na strzelnicy, lodowisko, seanse filmowe w kinie, a na deser zabawa w  „Escaperoom”, która okazała się bardzo dobrym sprawdzianem sprytu oraz umiejętności logicznego myślenia to tylko część z zaproponowanych w tym roku atrakcji. Natomiast uczestniczki 11-18 Hufca Pracy w ramach Akcji Zima miały możliwość uczestniczyć w warsztatach wykonania podstawowych węzłów używanych w Makramie. Oprócz działań o charakterze rozrywkowym, nasza młodzież wzięła także udział w akcjach charytatywnych, takich jak zorganizowanie pomocy dla schroniska. Przekazano wspólnie zebrane rzeczowe datki, takie jak koce i pożywienie. Celem akcji było pokazanie uczniom ogromu nieszczęścia jakie mają bezdomne zwierzęta, które trafiły do schroniska, tylko dlatego, iż ich właściciele podjęli szereg niewłaściwych lub nieprzemyślanych decyzji.

Tegoroczne zimowisko z każdym dniem nabierało tempa i codziennie tętniło życiem. Młodzież nie narzekała na nudę, ponieważ codziennie aktywnie uczestniczyła w różnego rodzaju zajęciach sportowych i kulturalnych, będących wspaniałą alternatywą dla osób, które nie wyjechały poza miasto. Mamy nadzieję, że jeszcze przez długi czas młodzież biorąca udział w zimowisku będzie miała co wspominać, gdyż czas spędzany z kadrą z jednostek podległych Pomorskiej WK OHP, jest zawsze pełny wrażeń i niezapomnianych przeżyć.

 

Autor tekstu: Pracownicy jednostek opiekuńczo-wychowawczych w Pomorskiej WK OHP

Autor zdjęć: Pracownicy jednostek opiekuńczo-wychowawczych w Pomorskiej WK OHP

 

Zdjęcia nr 1-8: Akcja Zima w jednostkach Pomorskiej WK OHP


Widok zawartości stron Widok zawartości stron