Wydawca treści
Zambrów i Białystok: Ostatnie spotkanie w ramach projektu „Rytmy pamięci”
16 sierpnia odbyło się już ostatnie spotkanie grupy uczestników Hufców Pracy z Zambrowa i z Białegostoku w ramach projektu „Rytmy pamięci”, organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku.
Celem projektu było zainteresowanie młodzieży historią poprzez formę artystyczną. Tematem przewodnim była Zbrodnia Katyńska. Młodzież w ramach warsztatów plenerowych, kolejny już raz uczestniczyła w nagraniach teledysku do wspólnie zredagowanego w rytmie rapu utworu wokalnego pod kierunkiem Piotra Maksima i przy wsparciu pracowników IPN – organizatorów projektu. Plenery do teledysku dostosowane były do odpowiedniego fragmentu utworu śpiewanego przez poszczególnych uczestników.
Ujęcia kręcone były na terenie miasta Białystok w miejscach pamięci ofiar poległych w obronie Ojczyzny, min.: na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku, w Lesie Bacieczki – miejscu straceń, przy symbolicznym pomniku – Cmentarzu Ofiar Faszyzmu. Kolejne wyjątkowo wymowne ujęcia teledysku powstawały w miejscu pamięci wszystkich Sybiraków-pod przejmującym w wyrazie Pomnikiem – Grobem Nieznanego Sybiraka przy kościele pw. Ducha Świętego, pod Pomnikiem Znakiem Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu – koło dworca Białystok Fabryczny, a także pod Pomnikiem Katyńskim i Krzyżem Katyńskim usytuowanymi na skraju Parku Konstytucji 3 Maja. Trzy Dęby Pamięci, posadzone przy Zespole Szkół Rolniczych w Białymstoku, upamiętniające trzy związane z Białymstokiem ofiary zbrodni katyńskiej: kpt. Jerzego Kierśnickiego, por. Witolda Pawła Dewojno i kpt. Józefa Łaniewskiego – to następne miejsca nagrywanego klipu. Bardzo ciekawe ujęcia powstały również na schodach pod Biblioteką Politechniki w Białymstoku oraz pod Pomnikiem Bohaterów Ziemi Białostockiej upamiętniającym poległych i pomordowanych za wolną Polskę mieszkańców Białostocczyzny.
Nasi uczestnicy stając przed tak ważnym zadaniem wykazali się odpowiedzialnością i profesjonalizmem. Znicze palone przy mogiłach i pomnikach to wyraz podziękowania tym wszystkim, dzięki którym możemy dzisiaj żyć w niepodległej Polsce.
Autorki tekstu i zdjęć:
Grażyna Dembek – Komendant Hufca Pracy w Zambrowie;
Jolanta Powichrowska – Komendant Hufca Pracy w Białymstoku
Zdjęcia nr 1-5: Rytmy pamięci
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Giełda Pracy w Grudziądzu - 07.12.2023 r.
01.12.2023
-
„Targi Pracy i Edukacji”
28.11.2023
-
Zajęcia z pośrednikiem pracy w Tarnobrzegu
27.11.2023
-
Młodzieżowe Tygodnie Sukcesu w Gołdapi
23.11.2023
-
Giełda Pracy w Dzierżoniowie - 27.11.2023 r.
23.11.2023