Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Zambrów: VI Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

12.03.2022r. uczestnicy Hufca Pracy z Zambrowa wraz z opiekunami Grażyną Dembek oraz Justyną Jabłońską po raz kolejny wzięli udział w VI Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowanym przez Stowarzyszenie Historyczne im. 71. Pułku Piechoty.

Wydarzenie to odbyło się na terenie strzelnicy nieopodal miejscowości Tabędz.

Marsz jest cykliczny i co roku organizowany w innych miejscach, np.: w  kompleksie leśnym w Czerwonym Borze, w Porytym-Jabłoni, czyli tam gdzie są miejsca historyczne, by młodzież mogła poznawać historię lokalnego regionu.

Oficjalnego otwarcia dokonał  prezes Stowarzyszenia Paweł Sanewski. W inauguracji marszu uczestniczyli także Wójt Gminy Zambrów Jarosław Kos i Wójt Gminy Kołaki Kościele Sylwester Jaworowski.

W trasę przemarszu, która liczyła ok. 4 km leśnymi drogami,  wyruszyli oprócz członków Stowarzyszenia Historycznego im. 71 Pułku Piechoty, rekonstruktorzy z Grabowa,  Łomży, Szumowa i Ostrołęki, żołnierze 13. Batalionu Piechoty Lekkiej z Łomży, studenci z klas mundurowych z ZSA w Łomży, lokalni patrioci, młodzież i opiekun z CPOW, uczestnicy hufca – ok. 200 osób. Na krótkich postojach organizatorzy marszu opowiadali o historii tego regionu i walkach, jakie miały miejsce podczas wojny obronnej i w czasie okupacji niemieckiej.

Miejscem powrotnym była strzelnica, gdzie na uczestników czekał ciepły posiłek przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Jabłoneczki”. Przedsięwzięcie relacjonowane było przez lokalne media.

Udział w marszu dla podopiecznych OHP był niezapomnianą i bardzo pouczającą lekcją historii.

 

Autor tekstu: Grażyna Dembek- Komendant Hufca Pracy w Zambrowie 

Autor zdjęć: Justyna Jabłońska, Grażyna Dembek - wychowawcy HP Zambrów

 

 

 

 

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron