Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Zdrowo – na sportowo!

Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Katowicach wspiera wychowanków z Hufca Pracy w Jaworznie w realizacji projektu pn. „Zdrowo – na sportowo”.

Lokalny projekt powstały z inicjatywy pięcioosobowej grupy młodzieży z jaworznickiego hufca pracy jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności.

Głównym celem projektu jest wsparcie oraz przeciwdziałanie zachowaniom problemowym i wykluczeniu dzieci i młodzieży, poprzez rozwijanie zainteresowań, konstruktywne zagospodarowanie czasu wolnego i promowanie zdrowego stylu życia.  Działania projektowe zostały skierowane do dziesięcioosobowej grupy dzieci z terenu miasta Sosnowca, pochodzących z rodzin korzystających ze świadczeń pomocy społecznej. Projekt rozpoczął się w sierpniu 2020 roku i zakończy się w lipcu 2021 roku.

Realizacja projektu rozpoczęła się od zajęć integracyjnych przeprowadzonych przez doradców zawodowych z Młodzieżowego Centrum Kariery w Dąbrowie Górniczej i Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Katowicach. Zajęcia z zakresu skutecznej komunikacji i współpracy w grupie odbyły się w Klubie Integracji Społecznej w Sosnowcu. Były doskonałą okazją do poznania zarówno potrzeb i oczekiwań dzieci, jaki nauką odpowiedzialności za siebie i drugiego człowieka przez członków grupy inicjatywnej.

W pierwszym etapie realizacji projektu dzieci biorące w nim  udział mogły skorzystać z zajęć sportowych, atrakcji kulturalnych oraz poznały zasady zdrowego odżywania. Ze względu na pandemię COVID-19 wszystkie aktywności odbywały się w obowiązującym reżimie sanitarnym, aby zminimalizować ryzyko zarażenia koronawirusem. Każda z form aktywności odbyła się dwukrotnie.

W ramach aktywności sportowej przygotowano dla dzieci zajęcia sportowe na boisku szkolnym, dostępnym tylko dla grupy w umówionym czasie. Zdrowa rywalizacja i konkurencja wpłynęła na pogłębienie więzi, zarówno między dziećmi, jak i grupą inicjatywną.

Największą atrakcją dla dzieci okazały się wizyty na seansach filmowych w kinie. Dzięki współpracy nawiązanej przez Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Katowicach z sosnowieckim kinem, udało się zarezerwować salę kinową tylko dla grupy dzieci biorących udział w projekcie. Pierwszym seansem, w którym uczestniczyły dzieci był film „Scooby-Doo!”, natomiast drugim film animowany „Naprzód”. Wizyta w kinie była dla dzieci niezapomnianym przeżyciem.

Ostatnim etapem realizacji projektu w 2020 roku były wizyty w restauracji ze zdrową żywnością. W sosnowieckim Bistrze „Pietruszkowe Pole” dzieci poznały nowe, zdrowe potrawy, a także usłyszały kilka słów o zdrowym odżywaniu. Wegetariańskie posiłki cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

Niewątpliwie ten aktywnie spędzony czas sprzyjał nawiązywaniu relacji, zarówno rówieśniczych, jak i z młodzieżą. Nowe smaki, aktywność fizyczna i kulturalna, kontakt z drugim człowiekiem w tych trudnych pandemicznych czasach sprzyjał integracji dzieci i młodzieży.

Na 2021 rok przewidziano dalsze działania projektowe, między innymi wyjścia do kina, na basen i restauracji ze zdrową żywnością.

 

Autor:Monika Buczek – specjalista ds. Programów Europejskich i Współpracy Międzynarodowej w Śląskiej WK OHP

 

Zdjęcie nr 1: Wizyta w restauracji ze zdrową żywnością

 

Zdjęcia nr 2: Zajęcia intergracyjne

 

Zdjęcie nr 3: Zajęcia sportowe


Widok zawartości stron Widok zawartości stron