Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Zielony tydzień – wałbrzyski Hufiec Pracy obchodzi „Dzień Opakowań”

Młodzież z wałbrzyskiego Hufca Pracy wzięła udział w obchodach „Dnia Opakowań”, który przypada na dzień 15 września i wpisuje się obecnie w zainicjowaną przez Unię Europejską strategię „Zielonego Ładu”.

Święto to zostało ustanowione w 2007 roku przez Polską Izbę Opakowań, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na znaczenie produkcji opakowań oraz ideę recyklingu dla gospodarki naszego kraju.

Nasi uczestnicy chętnie biorą udział w różnorodnych inicjatywach proekologicznych, działając na rzecz ochrony natury i lepszego, bardziej świadomego życia. Każdego dnia starają się wprowadzać dobre praktyki, między innymi: segregując odpady, zmniejszając ich objętość oraz eliminując szkodliwe materiały i zamieniając je na opakowania nieszkodliwe dla natury. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała przygotowaną przez wychowawcę pogadankę na temat projektowania oraz zarządzania produktami, aby systematycznie eliminować szkodliwość odpadów i materiałów, w celu przetwarzania i odzyskiwania wszystkich zasobów. Dla nas wszystkich jest to również idealny moment, aby zastanowić się nad wpływem plastiku na środowisko naturalne i zmianą naszych codziennych nawyków w segregacji odpadów oraz zapoczątkowania zmian w życiu każdego z nas, zgodnie z zasadą „Zero Waste”.

Również wielu polskich przedsiębiorców dostosowuje swoją produkcję do  ekologicznych rozwiązań, stosując zamienniki opakowań, które są bardziej przyjazne dla środowiska. Dowiedzieliśmy się również, jak wyeliminować szkodliwe substancje, by nie stały się zagrożeniem dla zdrowia człowieka, zwierząt, roślin i całej planety. Następnie, przekazaliśmy do recyklingu plastikowe nakrętki, które uczestnicy zbierali podczas przerwy wakacyjnej, a uzyskane pieniądze zostaną przekazane na cele charytatywne. Każdy z nas miał również szansę sprawdzenia swojej wiedzy rozdzielając różne opakowania i odpady do odpowiednio oznaczonych pojemników. Wszyscy spędziliśmy miły i owocny czas, pamiętając, że ekologię warto stosować na co dzień, a nasze wybory mają ogromny wpływ na środowisko i jego zasoby. Dziękujemy uczestnikom za zaangażowanie się w naszą inicjatywę.

 

Autor tekstu: Katarzyna Wojtanowska – wychowawca 1-30 HP w Wałbrzychu

Autorzy zdjęć: Katarzyna Wojtanowska – wychowawca 1-30 HP w Wałbrzychu, Krystyna Zdral – wychowawca 1-30 HP w Wałbrzychu

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron