Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Zwiedzają Portugalię

Uczestnicy OHP z Elbląga, Giżycka oraz Pasłęka odbywają staż zawodowy w portugalskim mieście Setubal.

 

Zagraniczna przygoda u portugalskich pracodawców odbywa się dzięki programowi ERASMUS+ w ramach projektu „Inwestycja w przyszłość – stawiamy na rozwój”.

Pierwszy dzień młodzież kształcąca się w zawodach fryzjer, mechanik samochodowy, kucharz, murarz-tynkarz oraz sprzedawca rozpoczęła od spotkań z pracodawcami. Po obejrzeniu miejsc praktyk i zapoznaniu się z przyszłymi „szefami” młodzi ludzie mieli okazję do zaprezentowania swoich umiejętności zawodowych i językowych. Uczestnicy projektu jednogłośnie przyznają, że w ciągu zaledwie kilku dni zdobyli wiele nowych umiejętności zawodowych, które pozwolą im rozwinąć skrzydła po powrocie do kraju. A przed nimi jeszcze wciąż wiele doświadczeń! Opiekunowie stażystów każdego dnia odwiedzają miejsca praktyk, w których pracują ich podopieczni. Wszędzie spotykają się z dużą życzliwością i słyszą same dobre opinie o młodych pracownikach.

Oprócz nabywania praktycznych umiejętności zawodowych, młodzi ludzie mają również okazję do zwiedzania przepięknej Portugalii. Najpierw zwiedzili Setubal – malownicze miasto, w którym obecnie przebywają i pracują. Pierwszym punktem był port morski, który słynie z połowów sardynek.

Następnie młodzież zwiedziła Fortecę św. Filipa. Ta XVI-wieczna forteca zlokalizowana jest nad miastem i miała kiedyś strzec miasta przed najazdami piratów z północnej Afryki. W czasie swojego powstania była jedną z najbardziej okazałych budowli militarnych w Portugalii. Kolejnym punktem wycieczki był Klasztor Chrystusa, który jest pierwszą budowlą w Portugalii, w której zastosowano słynny styl architektoniczny nazywany stylem manuelińskim. Młodzi stażyści zwiedzili również stolicę, a zarazem największe miasto w Portugalii – Lizbonę.

Z czym kojarzy się Lizbona? Oczywiście z tramwajami! Lizbońskie tramwaje stanowią nieodłączną część lokalnej sieci transportu publicznego i umożliwiają dojazd do wielu części miasta, pozbawionych dostępu do metra. Tramwaje Remodelado to oryginalne żółte pojazdy, które przemieszczają się po wąskich uliczkach Lizbony.

Po krótkiej przejażdżce tramwajem, grupa udała się na Plac Comercio. To jeden z głównych placów w Lizbonie i jednocześnie jedno z najpiękniejszych miejsc w mieście. Nieopodal znajduje się słynna winda Santa Justa, która łączy niższe ulice Baixa z wyżej położonym Placem Comercio.

Kolejnym punktem wycieczki była słynna Torre de Belem, czyli Wieża Belem oraz Klasztor Hieronimitów. Wieża powstała w XVI wieku i obok Klasztoru Hieronimitów należy do jedynych zabytków w Lizbonie wpisanych na listę UNESCO. Na zakończenie wycieczki stażyści odwiedzili Klasztor Karmelitów oraz Katedrę Sé. Lizbona to zdecydowanie jedna z najpiękniejszych stolic Europy – pięknie położona, intrygująca i pełna atrakcji.

Przed uczestnikami projektu wciąż jeszcze dużo nowych doświadczeń zawodowych i niezapomnianych wrażeń z wycieczki do Fatimy, Obidos i Peniche.

Czekamy na kolejną relację!

 

 

Autor tekstu: Kamila Mach - wychowawca HP w Elblągu

Autor zdjęć: Waldemar Rywelski - wychowawca OSiW w Pasłęku

 

 

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron