Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Młodzi ludzie zaskakują spojrzeniem na świat

Już po raz piąty Lubuska Komenda Wojewódzka OHP zorganizowała Ogólnopolski Konkurs Krótkometrażowych Filmów Komórkowych Młodzieży OHP. Jego finał odbył się pod koniec kwietnia. Dzięki tej inicjatywie młodzież ma możliwość zaprezentowania swoich pasji i refleksji o świecie przy pomocy krótkich filmów nagrywanych bez specjalistycznego sprzętu.

Zapraszamy na wywiad z Natalią Białko, specjalistą do spraw wychowania, kultury i sportu w Lubuskiej Wojewódzkiej Komendzie OHP, która merytorycznie odpowiada za przeprowadzenie konkursu.

Skąd pomysł na taki konkurs?

Telefony  komórkowe są powszechnie używane. Wykorzystujemy je do robienia zdjęć, słuchania muzyki, oglądania filmów czy obsługi portali społecznościowych. Współcześnie telefon jest niezastąpionym narzędziem komunikacyjnym wszystkich ludzi.  Naszym największym celem było stworzenie takiego konkursu, który będzie atrakcyjny dla młodzieży, a co więcej jego realizacja będzie im sprawiała ogromną satysfakcję.

Co daje młodym ludziom nakierowanie na konkretną twórczość filmową? Czego mogą się nauczyć, startując w waszym konkursie?

Celem tego przedsięwzięcie jest inspirowanie młodzieży do kreatywnego wyrażania siebie, poprzez tworzenie autorskich filmów, a także uwrażliwienie jej na uniwersalne wartości, takie jak: współczesne autorytety, kwestie wolontariatu, pogłębianie więzi emocjonalnych między ludźmi . Dodatkowo, posługiwanie się nowoczesnymi technologiami wpływa na zwiększenie kompetencji zawodowych, co w dzisiejszych czasach jest niezbędne.

Ile filmów startuje co roku w konkursie? O czym są? Czy narzucacie jakąś tematykę, czy jest dowolna?

Każdego roku, liczba przesyłanych filmów jest inna. Zazwyczaj wpływa ok. 40 materiałów, które są oglądane i oceniane przez profesjonalne jury. Rokrocznie zmieniana jest tematyka konkursu, jednak głównie poruszamy się wokół takich obszarów jak: autorytet, wolontariat, rozwijanie pasji oraz wpływ pobytu w OHP na życie uczestników.

Co mówią te filmy o nich? Jakie wnioski się nasuwają po zapoznaniu się z wieloma takimi amatorskimi filmami, nagrywanymi komórką?

Młodzież pokazuje tam samych siebie. Często widać ich problemy, z którymi się zmagają w codziennym życiu. Czasami niezwykle zadziwiają pasje młodych ludzi – w  tym roku  II miejsce zajął film przedstawiający hobby uczestnika, jakim jest jazda na monocyklu. Z kolei I miejsce, zajęli młodzi ludzie, którzy przedstawili wzruszającą historię własnego życia. Film pokazał jak pobyt OHP wpłynął na autorów.

Jak wygląda finał konkursu? Czy organizujecie jakieś dodatkowe atrakcje?

Co roku, młodzi ludzie zaskakują nas swoją kreatywnością i spojrzeniem na świat. Finał, który obywa się w siedzibie LWK OHP, zawsze przynosi wiele wesołych chwil, owocujących w niezwykłe wspomnienia dla uczestników. Organizatorzy zapewniają dodatkowe atrakcje, w tym roku było to między innymi, wyjście do Planetarium, gdzie młodzież miała okazję sprawdzić ile ważyłaby na poszczególnych planetach Układu Słonecznego.

O co walczą uczestnicy? Jakie są nagrody?

Zawsze przykładamy dużą wagę do nagród. W tym roku można było zdobyć kamerę sportową, słuchawki i smartwatche.

Co roku staracie się, by finaliści wynieśli z konkursu nowe umiejętności i wiedzę dzięki warsztatom filmowym?

Tak. Jest to dla nas priorytetem. Młodzież co roku, czeka na warsztaty filmowe, podczas których mogą stanąć za obiektywem profesjonalnego sprzętu oraz dowiedzieć się czegoś na temat technik filmowych.

Gdzie można zobaczyć filmy, które wzięły udział w konkursie?

Finałowe filmy można zobaczyć na naszym kanale na YouTube Lubuskiej WK OHP oraz na profilu społecznościowym Facebook: https://www.facebook.com/lubuskaohp

Na zdjęciu: z lewej Natalia Białko (specjalista do spraw wychowania, kultury i sportu w Lubuskiej WK OHP) oraz Marta Chłopik (specjalista ds. rynku pracy w Lubuskiej WK OHP), która pomaga przy organizacji konkursu

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron