Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Moda w życiu człowieka – dobrodziejstwo czy przekleństwo?

We współczesnym świecie moda narzuca nam styl życia. Zadajmy, więc sobie pytanie, czym tak naprawdę ona jest? Wyrażeniem siebie, swoich pasji, podążaniem za trendami czy uwypukleniem statusu materialnego…?

Stare przysłowie powiada „Jak nas widzą, tak nas piszą". To, jak nas inni postrzegają niejednokrotnie ma wpływ na naszą przyszłość. Ale czy chodzi tu tylko o wizualny odbiór? Niejednokrotnie oceniamy ludzi po ubiorze i zasobie portfela. Nie jest to jednak obiektywna ocena. Ten sposób postrzegania ludzi jest bardzo krzywdzący. Takie zjawisko często można zauważyć wśród nastolatków.

Gonimy za nowościami, nie licząc się ze zdaniem rodziców, ani ich możliwościami finansowymi. Chcemy za wszelką cenę być zauważonymi i akceptowanymi w środowisku rówieśniczym. Zastanówmy się jednak czy wraz z nabyciem kolejnej modnej, drogiej, ekstrawaganckiej rzeczy nie tracimy czegoś więcej. Rozejrzyjmy się za przyjaciółmi, poszukajmy poczucia własnej wartości, dostrzeżmy nasz potencjał. Zaakceptujmy siebie, nie wprowadzajmy mody na tory snobistycznego stylu życia.

Z przykrością muszę stwierdzić, że moda na „uprawianie mody" nie mija. Przeciętna współczesna nastolatka niczym nie różni się od panny z czasów oświecenia.  Bieganie po sklepach, czy też pogoń za najnowszymi trendami, to ich wspólne hobby. Niejedna z nas mogłaby z powodzeniem wcielić się w rolę bohaterki satyry Ignacego Krasickiego pt. "Żona modna". Kobiety ulegającej presji współczesnej mody, rozrzutnej i lekkomyślnej, ceniącej sobie wygodę i luksus. Kapryśna ziemianka, zajęta zdobywaniem coraz to nowszych gadżetów zupełnie nie dostrzegała cierpienia kochającego ją męża. Piotr też nie okazał się bez winy. Ożenił się z wyrachowania z panną posiadającą duży majątek. Zapewniając sobie dostatnie życie stracił o wiele więcej - szacunek i miłość.

W dzisiejszych czasach – „złotej epoki kreatorów mody" - ogromną rolę w naszym życiu odgrywają media. W kolorowych czasopismach, telewizji czy internecie znajdziemy wiele porad, jak modnie się urządzić i ubrać. Zafascynowani życiem celebrytów na topie, zaczynamy naśladować ich zachowanie. Przestajemy być sobą, tracimy własną tożsamość. Wykreowani na swojego idola nie zwracamy zupełnie uwagi na to, że chodzimy w niewygodnym stroju, źle dobrana dieta rujnuje nam zdrowie, a ludzie widzą w nas zupełnie kogoś innego.

Warto zastanowić się, jakimi wartościami chcemy kierować się w życiu. Może tak jak Kopciuszek z baśni Braci Grimm odnajdziemy swoje miejsce. Dziewczyna cierpliwie i pokornie znosiła obelżywe uwagi na temat wyglądu. Brudna, podarta sukienka, umorusana popiołem twarz były często obiektem drwin. Pod łachmanami jednak kryła się piękna, inteligentna, ciepła i delikatna osoba, na którą zupełnie nikt nie zwracał uwagi. Kopciuszka spotkała zasłużona nagroda. Zdobyła serce księcia, który zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia…

Na uwagę zasługuje fakt, że wraz z młodszymi pokoleniami będzie rodziła się nowa moda. Starajmy się nie ulegać jej presji, wtedy będzie ona dla nas dobrodziejstwem, a nie „przeklętym" uzależnieniem.

Autor: Weronika Ługowska, Rada Młodzieży 7-6 HP

Opiekun merytoryczny: Oliwia Obuch-Woszczatyńska – wolontariuszka z XI LO im. M. Reja w Warszawie

Bibliografia:
Boucher François, Historia mody. Dzieje ubiorów od czasów prehistorycznych do końca XX wieku, wyd.  Arkady 2015
Krasicki Ignacy, Żona modna [w:] Satyry i Listy, wyd. Ossolineum 1999
Grimm Jakub, Grimm Wilhelm, Kopciuszek [w:] Baśnie braci Grimm, wyd. Media Rodzina 2009

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron