Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Samozatrudnienie? Warto!

Dla wielu ludzi stworzenie własnej firmy od podstaw, podjęcie działalności gospodarczej stanowi docelowy plan zawodowy. Marzenia o pracy na własny rachunek podsycają także specjaliści mówiący o wzięciu odpowiedzialności za siebie i za swoje życie.

samozatrudnienie

Samozatrudnienie, czyli…

Świat biznesu to dla wielu osób ciężki orzech do zgryzienia, jednak dzięki pomocy wielu instytucji i specjalistów marzenia mogą przerodzić się w rzeczywistość. Często będą one wymagały ciężkiej pracy, czasami wyrzeczeń, ale prowadzenie własnej firmy z czasem stanie się źródłem zadowolenia i satysfakcji życiowej.

Czym jest samozatrudnienie? Według licznych definicji to prowadzenie własnej działalności gospodarczej, będącej działalnością usługową, wytwórczą, handlową lub budowlaną. Działalność gospodarcza prowadzona jest w sposób ciągły i zorganizowany, we własnym imieniu, a także bez względu na jej efekt. Samozatrudnienie to także zmiana stosunku pracy, a co za tym idzie poprzedni pracodawca staje się naszym partnerem gospodarczym.

Samozatrudnienie nadal pozostaje niszową formą zarabiania na życie w Polsce i jest domeną ludzi młodych – około jedną trzecią wszystkich zarejestrowanych w naszym kraju firm prowadzą osoby, które nie ukończyły 30 roku życia.

Dla przedsiębiorczych

Często słyszymy, że prowadzenie działalności gospodarczej wymaga ogromnej przedsiębiorczości. A zatem jakie cechy posiada osoba przedsiębiorcza? Przede wszystkim posiada umiejętność wykorzystywania szans i sytuacji. Jest pracowita, kreatywna, odważna i z inwencją twórczą. Osobę przedsiębiorczą cechuje także umiejętność podejmowania ryzyka, oczywiście w granicach rozsądku, by nie ponieść zbyt dużych strat finansowych.

Przedsiębiorca potrafi rozwiązywać pojawiające się problemy i wykazuje samodzielność w radzeniu sobie w trudnych i skomplikowanych sytuacjach. Nie boi się zmian i wyzwań, bo stają się one motorem do działania. Przyszłego przedsiębiorcę powinien cechować także optymizm, otwartość,  aktywność oraz energia w działaniu. Bardzo istotnymi cechami są także komunikatywność, umiejętność rozmowy i wypowiadania swoich racji, przekonywania do pomysłów, a także dopasowanie się do zaistniałych sytuacji. Przedsiębiorca powinien też posiadać umiejętność rozwoju i kształtowania własnej osobowości, analizowania sytuacji i wyciągania wniosków.

Nie tak różowo, ale satysfakcjonująco!

Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu pracy na własny rachunek warto rozważyć wszystkie  wady i zalety takiej pracy. Przede wszystkim praca na własny rachunek daje możliwość stworzenia firmy od podstaw, zgodnie z naszymi własnymi zamierzeniami i marzeniami. Własna firma pozwala także rozwijać i stwarzać nowe plany zawodowe i daje szansę częstych kontaktów z ludźmi.

Wiele młodych osób decydujących się na założenie własnej firmy uważa, że własna działalność to krótkie godziny pracy i więcej wolnego czasu, który można poświęcić dla siebie, dla rodziny. Rzeczywistość jednak jest inna. Własna firma to przede wszystkim skrupulatne budowanie wizerunku każdego dnia, przez okres nawet kilkunastu lat. Nawet po zakończeniu pracy i po wyjściu z firmy nie przestaje się myśleć o sprawach  z nią związanych.

Bycie własnym szefem wymaga kierowania się zasadą ograniczonego zaufania wobec klientów, dostawców i przestrzegania zasad uczciwości, rzetelności i lojalności. Dzięki tym cechom zdobywa się zaufanie i wierność klientów i kontrahentów. Własny biznes to duża satysfakcja, ale i wyrzeczenia. Gotowość do pracy ciężej i dłużej, niż gdyby pracowało się dla kogoś innego.

Jednak warto podjąć ryzyko i pójść za swoimi marzeniami. Początkowy trud i wyrzeczenia z czasem zaprocentują spełnionymi marzeniami, lojalnością pracowników i kontrahentów, z którymi możemy stworzyć naprawdę zgrany team.

Autor: Justyna Andrzejewska

Źródła:

P. Mućko, A. Sokół, Jak założyć i prowadzić działalność gospodarczą w Polsce i wybranych krajach europejskich, Wydawnictwa Fachowe CEDEWU.PL, Wyd. III uzupełnione i zmienione, Warszawa 2010, s. 14
http://poradnik.wfirma.pl/-cala-prawda-o-samozatrudnieniu, 10.02.2015
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Praca-na-wlasny-rachunek-nie-boj-sie-walczyc-o-swoje-2885119.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Samozatrudnienie, 16.02.2015


Widok zawartości stron Widok zawartości stron