Wydawca treści
Babcia i dziadek. Co mogą ci dać oprócz miłości?
Co roku w styczniu obchodzimy dwa piękne święta: Dzień Babci i Dzień Dziadka, które przypadają kolejno na 21 i 22 stycznia. To świetnie, że kiedyś ktoś wymyślił, by uhonorować babcie i dziadków i podziękować im za wszystko, co dla nas robią.
Za co ich kochasz?
Jako małe dzieci, robiąc własnoręczne laurki i zapraszając dziadków na szkolne obchody ich świąt, dziękowaliśmy im zazwyczaj za wszystkie dobre słowa, fajne zabawy, dodatkowe kieszonkowe, smakowite potrawy i słodycze bez ograniczeń. Przecież babcie i dziadkowie są od rozpieszczania! To dlatego mamy z nimi piękne wspomnienia z dzieciństwa i zawsze kojarzą nam się z beztroską i fajnie spędzonym czasem.
Kiedy jesteś w gimnazjum, szkole średniej lub studiujesz, doceniasz babcie i dziadków za coś jeszcze. Nie tylko luz, kieszonkowe i dobre jedzenie sprawiają, że lubisz ich odwiedzać. Zaczynasz też dostrzegać ich mądrość życiową, doświadczenie, pouczające i zabawne historie, które potrafią przytoczyć w odpowiednim momencie. Wiesz, że zawsze masz w nich wsparcie i możesz poprosić o radę.
Czego możesz się od nich dowiedzieć?
Dlatego pamiętaj, żeby trochę częściej niż raz do roku dziękować im za wszystko, co od nich masz. Bo możesz mieć jeszcze więcej! Jeśli tylko spróbujesz wykorzystać ich doświadczenie do tego, by się czegoś nauczyć i wyciągnąć wnioski na przyszłość. Babcie i dziadkowie to nie tylko skarbnica wspomnień rodzinnych, ale też źródło wiedzy o sytuacji społecznej sprzed lat!
Spróbuj zapytać ich przy najbliższej okazji, jak im się żyło, kiedy byli w twoim wieku? Jakie mieli marzenia i cele, czy udało im się je osiągnąć? Jakie szkoły skończyli? Jak zdobyli swoją pierwszą pracę? Czy było im łatwiej na rynku pracy niż obecnie? Jak wtedy szukało się pracy – bez komputera i internetu? Czy pracują/pracowali w wyuczonym zawodzie lub takim, który chcieli wykonywać, czy raczej życie pokierowało ich tak, że musieli zmienić swoje plany i zająć się czymś zupełnie innym?
Takie rozmowy mogą być bardzo inspirujące i motywujące! Niejednokrotnie usłyszysz niespodziewane i niewiarygodne historie, a opowieść może zboczyć na niezwykle ciekawe tory! Babcia czy dziadek będą mieli radość z tego, że mogą sobie powspominać, a ty dowiesz się, jak to kiedyś bywało i być może dojdziesz do wniosku, że teraz jest lepiej/gorzej/podobnie…? A może jakieś babcine czy dziadkowe doświadczenie wykorzystasz w trakcie planowania swojej kariery zawodowej, jako cenną wskazówką lub przestrogę?
Co ty możesz im dać?
Warto czerpać z mądrości babć i dziadków, ale warto ich także aktywizować! W dzisiejszych czasach starsi ludzie są często bardzo aktywni: wciąż pracują i prowadzą urozmaicone życie poza pracą. Jeśli jednak masz jakąś babcię lub dziadka, którzy są już na emeryturze i zaliczają się raczej do tej najstarszej grupy wiekowej, w związku z czym rzadko wychodzą z domu, spróbuj ich do tego zachęcić!
Odwiedzaj, rozmawiaj i (o ile zdrowie im pozwala) zabieraj na spacery, na basen czy do kina. A może pomożesz babci lub dziadkowi znaleźć jakieś lokalne koło emerytów, klub osiedlowy czy uniwersytet trzeciego wieku, gdzie mogliby mieć kontakt z ludźmi i rozwijać swoje zainteresowania? Zapytaj też, czy trzeba im w czymś pomóc: posprzątać, załatwić sprawę lub zrobić zakupy?
Takie codzienne gesty wyrażają więcej niż czekoladki podarowane raz na rok!
Autor: Joanna Buharewicz
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Jak rozpoznać fałszywe oferty pracy?
17.12.2024
-
5 sposobów na zadbanie o siebie zimą
13.12.2024