Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Animator czasu wolnego – zabawa pomysłem na pracę

Animator czasu wolnego kojarzy się przede wszystkim z zabawą, tańcem, sportem i rozrywką. Pierwsza myśl, gdy słyszymy to określenie to wakacje, słońce, plaże, baseny. Czyż to nie wspaniała myśl: pracować będąc wciąż na wakacjach?

animator_czasu_wolnego_1160.jpg

Nie ma nic bardziej mylnego niż myślenie, że animacja to lekka praca. Animator czasu wolnego to pracownik zajmujący się organizacją czasu osób przebywających w ośrodkach wczasowych i turystycznych.[1] Jego zadaniem  jest przede wszystkim rozrywka, ale ta zorganizowana i zaplanowana. W ramach programów animacyjnych realizuje się zajęcia sportowe, plastyczne, taneczne, teatralne, muzyczne czy specjalne animacje dla dzieci. Animator musi zatem być człowiekiem wielu talentów. Ale może po kolei.

Miejsca pracy animatora

Majowe weekendy to pierwsza po feriach zimowych okazja na solidny zarobek w animacji.[2] Chwilę później zaczynają się wakacje, a to już prawdziwy okres żniw dla animatorów. W Europie praca dla organizatorów czasu wolnego jest tam, gdzie słońce i turyści: Hiszpania, Włochy, Baleary, Cypr, Turcja, Sycylia czy Grecja. Nie można jednak zapominać o tym, że nasze rodzime nadmorskie miejscowości również starają się mieć bardzo atrakcyjną ofertę, a co za tym idzie i animatorzy stają się niezbędni. Animatorzy mają też możliwość znalezienia pracy w różnego rodzaju parkach zabaw, zwłaszcza tych, które organizują imprezy urodzinowe czy tematyczne.

Czas pracy animatora

Animatorzy pracują na podstawie kontraktów trwających od jednego weekendu, nawet do dwunastu miesięcy. Najczęściej jednak przyjmowani są do pracy na cztery-osiem tygodni. W rejonach górzystych praca dla profesjonalnych animatorów jest wtedy, gdy rodzice szusują na stoku. Do Egiptu czy na Teneryfę turyści zjeżdżają z kolei przez cały rok. Strefa Śródziemnomorska dzieli się na dwie pory roku. Sezon turystyczny trwa więc tam połowę roku.

Animacja czasu wolnego jest w tej chwili niezbędnym elementem szanującego się hotelu, czy to trzy czy pięciogwiazdkowego. Zatrudnianie animatorów ma na celu kreowanie pozytywnego wizerunku hotelu, ale przyczynia się również do umilenia urlopu, a wiadomo, że zadowolony turysta to najlepsza reklama i gwarantowany zarobek.

Cechy animatora

Animator musi być osobą kontaktową, uśmiechniętą i energiczną. W pracy w zagranicznych kurortach niezbędne są także zdolności językowe. Oczywiście językiem dominującym jest język angielski, ale coraz popularniejszy jest także niemiecki i rosyjski. Dodatkowymi atutami animatora są uzdolnienia w różnych kierunkach: sportowe, muzyczne czy plastyczne. Przydają się tu wszelkiego rodzaju uprawnienia, certyfikaty i doświadczenia. Praca animatora jest również obciążająca fizycznie – często pracuje się od wczesnych godzin rannych do późnej nocy. Czasami do zadań animatora należą także inne obowiązki np. odebranie gości z lotniska, niezależnie od pory przylotu.

Warunki pracy

U większości pracodawców animatorzy maja zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie. Dzięki temu więcej czasu mogą wykorzystać na pracę z klientami. Zarobki, w zależności od umiejętności i doświadczenia pracowników wahają się od 500 do 1500 euro miesięcznie.

 

Perspektywy w pracy animatora czasu wolnego są olbrzymie, ale i olbrzymie są wymagania oraz zakres prac. Trzeba naprawdę lubić pracę z ludźmi i mieć wiele energii, by być dobrym animatorem. Zanim rzucimy się na głęboką wodę i zaplanujemy miesięczny wyjazd do Egiptu, może warto zacząć od animowania imprez urodzinowych dla dzieci czy pracy w miejscowej sali zabaw. Lepiej zacząć małymi krokami, tak by upewnić się, że jesteśmy gotowi bawić się zawodowo.


Autor: Paulina Brzyska

 

Przypisy:

[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Animator_czasu_wolnego
[2] http://www.pulshr.pl/praca-tymczasowa/jak-zostac-animatorem-praca-zarobki-wymagania,33713.html

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron