Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Asertywność – jak docenić samego siebie?

Umiejętności społeczne, w tym asertywność, odgrywają w naszym życiu coraz większą rolę. Zastanówmy się zatem, co zrobić, aby nie zagubić się i nie stracić swojej osobowości w ciągle pędzącym do przodu, otaczającym nas świecie.

asertywnoscmaj_1160.jpg

Czym jest asertywność?

To poczucie pewności siebie. To komunikacja, w której bez problemu jesteśmy w stanie przekazać innym poprawną informację zwrotną. To taże efektywna komunikacja ze społeczeństwem, w której nie boimy się egzekwować własnych praw, nie ulegamy manipulacji i nie próbujemy manipulować innymi.

 

Jak więc docenić samego siebie i szanować innych?

Wystarczy, że będziemy pamiętali o kilku zasadach, jakimi powinniśmy się kierować podczas komunikacji:

  • odważmy się, spoglądać ludziom w oczy, kiedy do nich mówimy,
  • starajmy się przybierać wyprostowaną postawę i przebywać blisko naszego rozmówcy, tak by nawiązywać z nim kontakt,
  • nie bójmy się wypowiadania własnego zdania, nawet jeśli większość myśli inaczej – mamy do tego prawo i nie krzywdzimy nikogo, dopóki nikomu nie narzucamy własnych poglądów,
  • zawsze rzeczowo i konkretnie formułujmy swoje problemy i zastrzeżenia, by nikt nie miał wątpliwości, co chcemy przekazać naszą wypowiedzią
  • obserwujmy i wyciągajmy wnioski ze zdarzeń w których bierzemy udział, a następnie wyciągajmy wnioski i wyrażajmy własne opinie
  • poświęćmy trochę czasu na analizę danych zagadnień nim postawimy „werdykt" (zwłaszcza tych, które budzą w nas strach, odrazę, niepewność).


Komunikacja a asertywność

Pamiętajmy, że komunikacja społeczna, to nie tylko relacje z rówieśnikami, nauczycielami, przełożonymi w pracy. To także komunikacja w gronie najbliższych. Zadbajmy o to, by podczas kontaktów z rodziną nasza postawa również była asertywna. Dbajmy o tych których kochamy, jednak pamiętajmy także o sobie.

Nie reagujmy agresywnie na krytykę, przyjmijmy ją z pokorą. Zastanówmy się czy jest słuszna i wyraźmy swoje zdanie bez negatywnych emocji. Popracujmy nad swoją postawą, jeśli uznamy, że krytyka była słuszna.

Nasze życie ciągle opiera się na relacjach międzyludzkich. Niekiedy mamy do czynienia z wykonaniem jakiejś prośby, polecenia. Pamiętajmy, że nie zawsze musimy się podporządkować i spełniać każde polecenie.  Jednak pomagajmy innym, okazujmy troskę, cierpliwość, wyrozumiałość, jednak zawsze będąc w zgodzie z własnym sumieniem.

Bardzo ważną umiejętnością, która pozwala nam czuć się pewnym i docenionym jest wyrażanie i okazywanie uczyć. Nie bójmy się śmiać, płakać, być smutnym, powiedzieć „lubię Cię", „kocham Cię", „jest mi smutno", „przytul mnie", „chcę się wygadać".

To są emocje, które dają nam i naszemu rozmówcy pewność, że jesteśmy w pełni włączeni w relacje z nim. To właśnie one określają nasz stan ducha i cechują nasz charakter. Pozwalają czuć się wolnym i pewnym siebie człowiekiem, o ile potrafimy wyrażać to co czujemy.

„Bądź sobą, nawet ze swymi błędami. Nie staraj się odgrywać jakiejś roli, nie udawaj: bądź sobą… może nieco poprawionym, ale zachowującym swą tożsamość" (J.A. Vallejo - Na'jera)

 


Autor: Wioleta Strulak pośrednik pracy Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Rawie Mazowieckiej

Bibliografia: „Asertywność. Jak docenić samego siebie?" Olga Castanyer, Kraków 2008, wyd. eSPe

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron