Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Elastyczne formy zatrudnienia

Zanim staniesz twarzą w twarz z pracodawcą, warto, abyś zapoznał się z różnymi formami zatrudnienia obecnymi na rynku pracy. Dlaczego? Przede wszystkim po to, by być bardziej świadomym rozmaitych możliwości zastosowania elastycznych form czasu pracy.

Elastyczne-formy-zatrudnienia_1160.jpg

Dynamiczny rozwój gospodarki spowodował, że powstały elastyczne formy zatrudnienia, czyli nowe rozwiązania dla czasu i miejsca pracy.

W tradycyjnym modelu zatrudnienia, typowy stosunek pracy między pracodawcą a pracownikiem opiera się przede wszystkim na przestrzeganiu stałych godzin pracy, wykonywaniu jej w określonym miejscu, zazwyczaj w siedzibie pracodawcy.

Praca wcale nie musi być w siedzibie pracodawcy

Stwarzają one pracownikowi szansę na większą niezależność oraz samodzielność w wykonywaniu powierzonych zadań. To właśnie wykonanie określonych zadań staje się podstawowym wymaganiem ze strony pracodawcy w stosunku do pracownika. Na drugi plan schodzą określone godziny pracy i miejsce jej wykonywania. Pracę możesz wykonać w innym miejscu niż siedziba pracodawcy. Możesz pracować np. w domu. W przypadku elastycznych form pracy, wykonywanie jej może przebiegać w niepełnym wymiarze czasu pracy. Jest wiele form prawnych, które pozwalają zawrzeć umowę z wykorzystaniem elastycznych form zatrudnienia np. ruchomy czas pracy, indywidualny rozkład czasu pracy, zadaniowy czas pracy, czy praca na wezwanie.

Warto wiedzieć o możliwości zastosowania takich rozwiązań, które pozwalają łączyć pracę zawodową np. z kontynuowaniem nauki.

 

Autor: Magdalena Jaszak- doradca zawodowy, Młodzieżowe Centrum Kariery OHP w Bartoszycach

Źródła:

Elastyczne Formy Zatrudnienia, Informator, Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie, Warszawa 2016, str. 5-7, 33.

Warsztat Pracy, Podręcznik programowy cz. 2, str.165-167.

Szukam Pracy, Program szkolenia w klubie pracy, str. 334, sesja 8.


Widok zawartości stron Widok zawartości stron