Wydawca treści
Etyczny haker - zawód przyszłości?
Wielu osobom haker kojarzy się z kimś, kto narusza prawo, jest nastawiony na wyrządzanie możliwie największych szkód. Czy haker może być też normalnym zawodem?
Uważamy, że haker to fanatyk komputerowy, który włamuje się do systemów operacyjnych firm, instytucji, osób prywatnych i poprzez umiejętne manipulowanie programem komputerowym uzyskuje dostęp do cudzych informacji, wykorzystując to zazwyczaj dla zysków finansowych.
Wirusy krążące w sieci, łamanie haseł i zabezpieczeń, okradanie kont bankowych to najczęściej „robota" hakera. Haker musi posiadać szereg umiejętności, takich jak programowanie w różnych językach, znajomość systemów operacyjnych przeznaczonych dla komputerów pełniących rolę serwerów, budowanie stron WWW w HTML-u, pisanie, testowanie, usuwanie błędów w programach i wiele innych. Dla hakera istotne jest wyzwanie, pokonanie trudności i kolejnych przeszkód.
Narodziny etycznego hakera
Myślisz, że program antywirusowy zabezpieczy twój komputer, instalujesz różne aplikacje, aby zablokować dostęp do komputera i jesteś pewien, że możesz spać spokojnie? Nic bardziej mylnego. Lepsze zabezpieczenia to jedynie większe wyzwanie dla hakerów.
Wiele firm wydaje gigantyczne pieniądze poszukując rozwiązań z dziedziny IT. Producenci oprogramowania największą uwagę przykładają do jakości i dobrej funkcjonalności, zapominając trochę o bezpieczeństwie. Skutkiem tego jest wiele ofiar hakerów, którzy wykorzystują pewne luki w oprogramowaniach. Dziś najważniejszym staje się więc wyłapywanie tych luk przez firmy produkujące oprogramowania w celu zapewnienia 100% bezpieczeństwa dla klientów.
Tak właśnie narodził się zawód etycznego hakera. Etyczny haker ma za zadanie włamywać się do systemów firm na ich własne życzenie, szukając tym samym luk i zlokalizować ewentualne słabe punkty, po to, by uchronić system przed prawdziwym atakiem. Etyczny haker zajmuje się wytwarzaniem złośliwego oprogramowania, by zawsze wyprzedzać prawdziwych cyberprzestępców.
Jak zostać etycznym hakerem?
Oczywiście musisz ukończyć kierunek informatyczny. Takie możliwości daje szkoła średnia – technikum oraz szkoła policealna. Jednak to nie wystarczy. Żeby być cenionym fachowcem musisz ukończyć studia informatyczne oraz dobrze znać język angielski. Kwalifikacje etycznego hakera można uzyskać poprzez program EC-Council przygotowujący do najbardziej znanej certyfikacji – Certified Ethical Hacker.
Czy to zawód przyszłości?
Tak, na pewno, a to za sprawą ogromnego wzrostu zainteresowania biznesem opierającym się na wykorzystywaniu sieci i oprogramowania komputerowego. Zatrudniając takich fachowców firmy na bieżąco mogą testować swoją odporność na wirusy i ataki cyberprzestępców. Informatycy zarabiają całkiem dobre pieniądze – tym bardziej ci specjalizujący się w ochronie danych, więc będzie to na pewno dobrze płatny zawód.
Opracowała: Małgorzata Mazurek, doradca zawodowy MCIZ w Krakowie
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Eurodesk w OHP – twoje okno na świat
08.10.2024
-
Częsta zmiana pracy – za i przeciw
03.10.2024
-
Czy warto hobby przekuć w zawód?
24.09.2024