Wydawca treści
Jakie zawody w najbliższych latach znikną z rynku?
Wybierając zawód nie wystarczy tylko zapoznać się z branżami, w których w przyszłości będzie łatwo znaleźć pracę. Warto też przyjrzeć się profesjom, które pod wpływem rozwoju nowoczesnych technologii w najbliższych latach prawdopodobnie znikną z rynku.
Człowiek czy maszyna?
Automatyzacja i cyfryzacja sprawiają, że w wielu zawodach charakter wykonywanych czynności istotnie się zmienia. W niektórych branżach praca ludzi z powodzeniem zastępowana jest przez roboty czy komputery, co często wpływa na podniesienie efektywności, redukuje czas i koszty. Zalety te dostrzegają przedsiębiorcy, dlatego w bieżącej działalności coraz chętniej wykorzystują nowoczesne technologie.
Raport „Aktywni+. Przyszłość rynku pracy” opracowany przez naukowców z DeLab Uniwersytetu Warszawskiego przewiduje, że „prawie połowa (47%) zawodów znanych obecnie zostanie zastąpiona pracą maszyn w ciągu najbliższych 25 lat” oraz wskazuje, że „w Polsce zagrożonych automatyzacją jest średnio 40 % miejsc pracy”.1
Kiedy maszyny są skuteczniejsze od ludzi?
Profesje najbardziej narażone na tzw. automatyzację pracy związane są z wykonywaniem nieskomplikowanych, powtarzalnych czynności, np. w przetwórstwie czy przemyśle. Zagrożeni mogą także czuć się pracownicy z branż: finansowej (przetwarzanie i obróbka danych), handlowej (sprzedawcy, kasjerzy, telemarketerzy), logistycznej i transportowej. Rozwój sztucznej inteligencji wpłynie również na redukcję zatrudnienia w zawodach biurowych i urzędniczych.
Prymat człowieka
Zastąpienia przez inteligentne urządzenia nie muszą obawiać się humaniści czy osoby wybierające kierunki społeczne. Okazuje się, że wszędzie tam gdzie głównym obszarem zainteresowania są inni ludzie, szeroko rozumiane dziedzictwo kulturowe czy zagadnienia wymagające oryginalnego, nierutynowego podejścia, człowiek wciąż pozostaje w przewadze nad maszynami.
Autor: Monika Gospodarek-Strojny, doradca zawodowy MCIZ w Tarnowie
Źródło:
Aktywni+. Przyszłość rynku pracy. Raport Gumtree 2017
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Szkolenia - czy warto w nie inwestować?
14.01.2025
-
Jak rozpoznać fałszywe oferty pracy?
17.12.2024