Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Król boksu, terminator czy tancerka. Z kogo weźmiesz przykład? (Seria #metodynauki)

2019-04-11

Przygotowujesz się do egzaminu? Uczysz się języka obcego? Zastanawiasz się, jak uczyć się efektywnie?

Zobacz, jakie techniki, które możesz wykorzystać przy nauce, proponują: król boksu, terminator i tancerka.

 

Metoda króla boksu

Ludzki mózg nie lubi pracować nad jednym rodzajem materiału zbyt długo. Co można zrobić w takiej sytuacji? Z pomocą przychodzi król boksu – Muhammad Ali. Przypadkowy obserwator mógłby stwierdzić, że trening tego boksera był jednym wielkim chaosem. W czasie, gdy inni ćwiczyli jedno uderzenie, on skakał na skakance i ćwiczył sekwencję uderzeń. Właśnie taki, a nie inny sposób doskonalenia swoich umiejętności zapewnił mu tytuł króla boksu.

Wykorzystując sposób, w jaki ćwiczył Muhammad Ali, można uczyć się efektywniej. Technikę przeplatanych ćwiczeń/przemienności materiału warto wykorzystać, na przykład ucząc się języka obcego. W jaki sposób? Co kwadrans zmieniamy to, czego się uczymy, czyli po gramatyce przychodzi czas na słówka, a potem znowu wracamy do zagadnień z gramatyki.

 

Metoda terminatora

Terminator to uczeń, który uczył się dawniej rzemiosła (zarówno w teorii, jak i w praktyce) u majstra. Warto brać z niego przykład i od razu w praktyce stosować to, czego się uczymy. W jaki sposób?

Rozwiązując testy przed egzaminem na prawo jazdy, można na przykład udawać prowadzenie samochodu. Natomiast ucząc się języka obcego na głos nazywać rzeczy, których używamy gotując.

 

Metoda tancerki

Nazwa tej metody powiązana jest z Marthą Graham (tancerka i choreograf). Rozpisała ona sekwencję ruchów potrzebnych do wykonania jednej tanecznej figury. Dodatkowo rozłożyła je w czasie.

Lepiej uczyć się wszystkiego od razu, czy jednak rozłożyć sobie naukę w czasie? Oba sposoby dają podobne wyniki na egzaminie. Jednak po pewnym czasie okazuje się, że tylko odpowiednie rozłożenie nauki w czasie, pozwala utrwalić materiał na dłużej.

Z kogo weźmiesz przykład?

 

Autor: Agnieszka Banasik

Źródła:

https://pl.wikipedia.org

https://sjp.pwn.pl/slowniki/terminator.html

http://polskizklasa.pl/co-ma-wspolnego-tancerka-z-terminatorem-czyli-o-metodach-skutecznego-uczenia-sie

http://mamonik.pl/trening-mozgu


Widok zawartości stron Widok zawartości stron