Wydawca treści
Mechanik motocykli – zawód i pasja!
2019-05-14
Liczba zarejestrowanych motocykli, skuterów i motorowerów w Polsce stale rośnie, co oznacza, że zwiększa się grono ich użytkowników, którzy chcą należycie i profesjonalnie zadbać o swoje maszyny.
Napraw, serwisu oraz diagnozy powinno się dokonywać w warsztatach specjalizujących się w obsłudze motocykli.
W Polsce od 2015 roku w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego został ujęty mechanik motocyklowy. Dynamiczny rozwój tej branży usług spowodował konieczność pojawienia się wykwalifikowanych pracowników, którzy w profesjonalny sposób zajmą się obsługą motocykli i pozostałych jednośladów.
W jaki sposób można zostać mechanikiem motocyklowym?
Po pierwsze trzeba mieć w sobie zamiłowanie do motocykli! A później zdobyć odpowiednie wykształcenie, dzięki czemu rozwijanie zainteresowań przełoży się na pracę zarobkową. Oferta edukacyjna w tym zakresie wciąż się poszerza. Obecnie można ukończyć technikum, szkołę brażnową lub specjalistyczny kurs zawodowy w tym kierunku.
Kurs zawodowy trwa 1,5 roku, a warunkiem przyjęcia jest ukończenie szkoły podstawowej lub gimnazjum. Wszystkie ścieżki kształcenia kończą się egzaminem zawodowym, poświadczającym kwalifikacje do pracy. Szkoły przygotowują swoich absolwentów w zakresie:
- obsługi, diagnostyki i przeglądu motocykli,
- użytkowania specjalistycznych narzędzi i programów komputerowych,
- dostosowanie motocykla do indywidualnych potrzeb i preferencji,
- naprawy lub wymiany podzespołów,
- obsługę motocykla przed startem w zawodach,
- renowację i naprawę motocykli zabytkowych.
Mechanik motocyklowy, dzięki zdobytym kwalifikacjom, może znaleźć zatrudnienie
w fabrykach motocykli, warsztatach serwisowo-naprawczych, sklepach i salonach motocyklowych lub prowadzić własna działalność gospodarczą.
Możliwości rozwoju – sportowa nisza
Wiele zakładów serwisowych i naprawczych specjalizuje się w wykonywaniu określonych czynności, np. kompleksowej obsłudze zawieszeń. Podczas rozmowy z właścicielem lokalnego warsztatu dowiedziałam się czegoś więcej na ten temat. „Mój warsztat specjalizuje się w serwisie i naprawie motocykli crossowych i enduro, czyli do jazdy off-road. Wielu amatorów, a także zawodników korzysta z oferowanych usług, a w szczególności z modyfikacji zawieszenia pod indywidualne potrzeby i preferencje. Każdy motocykl posiada ustawienia fabryczne, które nie wszystkim będą odpowiadały, gdyż różnimy się między sobą wagą, stylem jazdy i umiejętnościami. Odpowiednio dostrojone zawieszenie podnosi poziom bezpieczeństwa i komfort jazdy, a zawodnikom pozwala osiągać lepsze wyniki”.
Popyt na tego rodzaju usługi jest ogromny, gdyż sporty motorowe cieszą się nieustannie rosnącym zainteresowaniem. Organizowanych cyklicznie imprez sportowych z udziałem motocykli w kalendarzu Polskiego Związku Motorowego wciąż przybywa, tak samo jak klubów i stowarzyszeń zrzeszających motocyklowych pasjonatów.
Mój rozmówca wiedzę i praktyczne umiejętności zdobywał na kursach oraz specjalistycznych szkoleniach. Oto, co powiedział na ten temat: „Specjalizując się w obsłudze zawieszeń, należy dogłębnie zapoznać się z konkretnymi modelami danych producentów. Ja w tym celu odbyłem kilka szkoleń prowadzonych u światowych liderów branży w Holandii oraz Włoszech, a także u mistrzów tego fachu w Polsce, którzy przygotowują motocykle do startu w największych i najbardziej prestiżowych zawodach międzynarodowych. W świecie motocykli trwa nieustanny wyścig technologiczny, dlatego decydując się na pracę w tym zawodzie, trzeba na bieżąco śledzić pojawiające się rozwiązania i innowacje.”
Jeśli więc zaliczasz się do fanów jazdy na jednośladach, a dodatkowo posiadasz zdolności manualne, warto pomyśleć nad połączeniem pasji z pracą zawodową i zostać mechanikiem motocyklowym.
Autor: Monika Raulin, pedagog OSiW OHP w Mysłakowicach
Bibliografia:
Opracowanie zbiorowe, 1000 motocykli. historia, klasyka, technologia., Wyd. Firma Księgarska Olesiejuk, 2006
www.scigacz.pl
www. men.gov.pl
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Szkolenia - czy warto w nie inwestować?
14.01.2025
-
Jak rozpoznać fałszywe oferty pracy?
17.12.2024