Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Międzynarodowa wymiana młodzieży w Tarnobrzegu

„Zróbmy coś pozytywnego!” to projekt realizowany w dniach 19-23 września 2022 r. przez Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Tarnobrzegu.

 

Jego głównym priorytetem było wspieranie aktywnych postaw obywatelskich oraz podniesienie kompetencji młodzieży w kontekście jej udziału i zaangażowania w życie społeczne, w tym poprzez promocję przedsiębiorczości i wolontariatu.

Młodzi ludzie w Polsce i na Ukrainie często biorą udział w różnych inicjatywach społecznych i akcjach wolontariackich, co jest obecnie szczególnie potrzebne w sytuacji trwającej wojny za naszą wschodnią granicą.

O tym, jak ważne jest pomaganie, bezinteresowne wsparcie i zwykła, ludzka solidarność, uczestnicy rozmawiali podczas spotkania z wolontariuszką Natalią w Tarnobrzeskim Centrum Wolontariatu. Ukraińcy są bardzo wdzięczni Polakom za pomoc, dlatego, w ramach projektu, włączyli się w lokalną akcję społeczną, prowadzoną na rzecz dziecka chorego na SMA. Podczas zajęć plastycznych, wszyscy uczestnicy wyklejali wazoniki wykonane metodą decoupage oraz malowali na magnesach serduszka i flagi partnerskich krajów z przeznaczeniem na ten szlachetny cel.

Oprócz inicjatywy społecznej młodzi ludzie wzięli udział w wielu przedsięwzięciach. Młodzież uczestniczyła w warsztatach architektonicznych w Zamku Tarnowskich oraz w warsztatach przyrodniczych w Regionalnym Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 – Tarnobrzeska Dolina Wisły. Podczas wymiany uczestnicy tworzyli biżuterię z krzemienia pasiastego zwanego kamieniem optymizmu w Zamku w Sandomierzu a kolejnego dnia wzięli udział w warsztatach historycznych w niezwykłych komnatach Zamku w Baranowie Sandomierskim. Podczas projektu odbyły się także zajęcia integracyjne, ewaluacyjne, przedsiębiorcza gra edukacyjna oraz warsztaty budowania robotów i warsztaty w Fundacji Artystycznej GAMON.  Wieczorami uczniowie prezentowali swoje szkoły i organizacje partnerskie, przedstawiali historię i tradycję swoich miast, a  także kosztowali wyśmienite, tradycyjne lasowiackie przysmaki przygotowane przez Dolinę Smaku tj. broziaki, chopcie lasowiackie, kruszonkę lasowiacką i własnoręcznie lepili gołki lasowiackie. Na zakończenie zorganizowano integracyjny Piknik Żeglarski nad Jeziorem Tarnobrzeskim, podczas którego wszyscy mieli okazję pożeglować po malowniczym Jeziorze Tarnobrzeskim.

A co o wymianie mówi p. Mariia - wychowawczyni: „Wszystkie nasze dzieci są bardzo zadowolone i zaprzyjaźniły się z polskimi dziećmi, wymienili kontakty i już się znaleźli w mediach społecznościowych. Teraz  zapraszamy Was do Truskawca”.

W projekcie uczestniczyło dziesięcioro młodych osób ze szkoły średniej z Truskawca na Ukrainie oraz pięć dziewczyn z 9-15 Hufca Pracy w Tarnobrzegu i pięciu chłopców z 9-17 Hufca Pracy w Stalowej Woli wraz z wychowawcami.

Projekt został sfinansowany ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki. Beneficjentem projektu jest Podkarpacka Wojewódzka Komenda OHP w Rzeszowie a inicjatorem i koordynatorem - Anna Wiącek-Siek, sp. ds. programów w CEiPM w Tarnobrzegu.

Dziękujemy za wsparcie  i pomoc w realizacji projektu Prezydentowi Miasta Tarnobrzega, dyrektorowi i pracownikom Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega i Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego, pracownikom Regionalnego Centrum Natura 2000, Pani dyrektor i pracownikom Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli, tarnobrzeskim wolontariuszom oraz wszystkim, którzy pomogli w realizacji projektu międzynarodowej wymiany młodzieży w Tarnobrzegu.

 

Autor tekstu i zdjęć: Anna Wiącek-Siek, specjalista ds. programów w CEiPM w Tarnobrzegu

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron