Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Młodzież ze szczecińskiego hufca „Śladami Kopernika”

W dniach 21.08 - 28.08.2020 r. uczestnicy Hufca Pracy 16-5 w Szczecinie brali udział w przedsięwzięciu pn. „Śladami Kopernika” zorganizowanego w ramach grantu „Aktywny wypoczynek z OHP”.

Bazę wypadową stanowiła historyczna Twierdza Fortu IV-go w Toruniu, w której zakwaterowana została młodzież.

Celem tej formy aktywnego wypoczynku było rozwijanie zamiłowania do turystyki i historii. Wspólnie z przewodnikami młodzież odkrywała zabytki kultury i ciekawe miejsca Torunia. Podążali śladami Mikołaja Kopernika, odwiedzili jego dom, uliczki którymi kroczył, poznali wiele cennych faktów o tym, jak wyglądało życie w czasach astronoma.

Każdego dnia udawali się w nowe, atrakcyjne miejsca takie jak: Stare i Nowe Miasto w Toruniu gdzie podziwiali stare kamieniczki, pomniki, piękne gotyckie budowle, które zapierały nam dech
w piersiach. Odwiedzili Planetarium z interaktywna wystawą w Bazie Marsa, gdzie mogli
z bliska podziwiać zjawiska astronomiczne. W Planetarium obejrzeli również ciekawy seans
o tym „Jak zostać astronomem”. Film został wyświetlony na sklepieniu sali kinowej
w ekranie 360 stopni, co pozwoliło uczestnikom przenieść się w przestrzeń kosmiczną.

Prawdziwym wyzwaniem była wizyta w Niewidzialnym Domu, gdzie młodzież mogła wczuć się w rolę osób niewidzących i zderzyć się z utrudnieniami, jakie napotykają w codziennym życiu. Uczestnicy wzięli też udział w inscenizacji wojennej w schronie podziemnym nad Wisłą. Niezwykle interesujące były dla nich warsztaty z pieczenia pierników, zwłaszcza dla tych osób, które kształcą się w zawodzie cukiernika.

Najwięcej entuzjazmu młodzież wykazała podczas zwiedzania Fortu z duchami, gdzie czekało na nią mnóstwo niespodzianek. Duchy przodków Fortu straszyły w inscenizacji opowiadając jednocześnie jego historię. W czasie aktywnego wypoczynku młodzież korzystała również z relaksu w formie ogniska, gier integracyjnych, wizyty w Jura Parku w Solcu Kujawskim oraz seansu kinowego w Cinema City.

Uczestnicy przedsięwzięcia byli zadowoleni z udziału w nim, a przede wszystkim z tego,
że w nieformalny sposób poprzez doświadczenie, warsztaty, zwiedzanie mogli zdobyć cenną wiedzę i umiejętności oraz nawiązać nowe przyjaźnie.

 

Autor tekstu: Agnieszka Dudek - specjalista ds. programów - CEiPM Szczecin

Autorki zdjęć:

Agnieszka Dudek - specjalista ds. programów - CEiPM Szczecin

Anna Konieczka - Komendant HP 16-12 w Trzebiatowie


Widok zawartości stron Widok zawartości stron