Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

MY dla seniorów w Zambrowie i Ciechanowcu

Zajączek terapeutyczny, zakładka do książek, koperta życia, ramka na zdjęcia oraz kartka z życzeniami świątecznymi - to zestaw przekazanych upominków dla seniorów, jaki przygotowali podopieczni OHP z Hufca Pracy w Zambrowie z Branżowej Szkoły I st. Nr 3 im. Janusza Korczaka i z Branżowej Szkoły I st ZSOiZ w Ciechanowcu. Wszystko to w ramach wojewódzkiej inicjatywy prospołecznej „MY dla innych”.

W kwietniu podopieczni hufca z komendantką Grażyną Dembek odwiedzili Stowarzyszenie „Szansa” w Zambrowie, by na ręce prezes Stowarzyszenia Teresy Szumowskiej przekazać wykonane przez młodzież podarunki.

Spotkanie było okazją do składania sobie życzeń i zapoznania się z działalnością Stowarzyszenia,  o której bardzo interesująco opowiadała prezes stowarzyszenia. Młodzież podzieliła się również swoimi doświadczeniami z pobytu w OHP, opowiadała o nauce zawodu, szkole i o swojej sytuacji rodzinnej. Komendantka przybliżyła zadania, jakie realizuje hufiec ze swoimi uczestnikami. Spotkanie minęło w bardzo miłej atmosferze, pełne wzruszeń i życzliwości z obu stron.                        

W podziękowaniu za przyniesione upominki uczestnicy otrzymali m.in. słodycze, a kadra hufca stroik świąteczny, który na długi czas będzie miłą pamiątką.

Podjęta inicjatywa uświadomiła młodzieży, iż  budowanie więzi międzypokoleniowych jest istotne, ponieważ często tracą oni bliskie osoby i dotyka ich samotność. W przeciwieństwie do osób młodych, środowisko wirtualne nie zastąpi im kontaktu bezpośredniego, który jest dla nich naturalniejszy. Czasem wystarczy, aby seniorzy spotkali się, poznali z młodymi, wymienili doświadczeniami oraz służyli sobie pomocą.

W ramach integracji pokoleń zaplanowano realizację wielu wspólnych działań w których młodzież zobowiązała się wspierać osoby starsze i niepełnosprawne.

 

Autor tekstu:  Grażyna Dembek – Komendant Hufca Pracy w Zambrowie

Autor zdjęć: Grażyna Dembek, Justyna Jabłońska – HP Zambrów

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron