Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Projekt "Przywróćmy poczucie bezpieczeństwa"

Dzięki zaangażowaniu pracowników Pomorskiej WK OHP, Pani Alicji Otto oraz Pani Marty Rychel z Zespołu ds. Programów Międzynarodowych udało się stworzyć piękny projekt pod nazwą "Przywróćmy poczucie bezpieczeństwa".

Celem projektu było przywrócenie poczucia bezpieczeństwa uchodźcom z Ukrainy przebywających w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Człuchowie. Jednym z najważniejszych zadań było stworzenie warunków, aby wzbudzić w ludziach biorących udział w projekcie poczucie bezpieczeństwa. W związku z tym codziennie ze wszystkimi uczestnikami projektu odbywała się praca psychologów. Głównym celem terapeutów było obniżenie poziomu stresu i strachu przed wszystkim do tego co nowe oraz pomoc w oswojeniu się w nowym otoczeniu, w innym państwie przy trudnych, emocjonalnych okolicznościach.

Psychologom podczas konsultacji ze wszystkimi uczestnikami projektu, zależało najbardziej na tytułowym przywróceniu poczucia bezpieczeństwa i psychologicznego komfortu w nowych realiach życia. Na początku z każdym uczestnikiem odbyła się diagnostyczna konsultacja zapoznawcza, aby rozpoznać poziom stresu i lęku. Później odbyły się rozmowy z każdym kto potrzebował się otworzyć w ramach psychologicznej terapii. Oprócz tego były prowadzone zajęcia grupowe w oddzielnych przedziałach wiekowych. Z dorosłymi uczestnikami przeprowadzono psychologiczne grupowe gry, natomiast z młodszymi były prowadzone zajęcia, takie jak: art-terapia, psychologiczna terapia przez grę i pracę z dydaktycznymi kartami. Prowadzone były również wspólne psychologiczne rozmowy "matka i dziecko".

Podczas projektu odbyły się również bardzo ciekawe zajęcia z Panią Ania – animatorem, która zadbała o:

  • stworzenie atmosfery wiosny i radości w pomieszczeniach, gdzie przebywali uczestnicy projektu, a także dekorowanie animacyjnej sali kwiatami 3D z niestandardowych materiałów i wiosennymi rękodziełami,
  • dla stworzenia przyjacielskiej atmosfery w ośrodku powstał twórczy projekt przybliżający do świąt Wielkiej Nocy w jakim brali udział dzieci z matkami lub opiekunami,
  • konkursy i sportowe gry dla rozładowania negatywnych emocji.

W związku z regularnymi, sportowymi zajęciami na świeżym powietrzu w ramach projektu zostały zakupione i wydane sportowe ubrania (dresy, koszulki) oraz sportowe obuwie. Dla poprawy nastroju i w związku z wielkim zainteresowaniem, stworzony został projekt "Kulinarna sobota", w którym uczestnicy projektu sami tworzyli znakomite słodkości w postaci słodkich przekładanych andrutów, gofrów z bitą śmietaną i owocami. Na każdym spotkaniu na uczestników czekała niespodzianka w postaci słodko-owocowego poczęstunku.

Do wielkanocnych świąt przygotowane zostały: 

  • girlanda z kolorowymi króliczkami,
  • papierowe kwiaty i jajka,
  • foto-ramka z kartonowego jajka ozdobiona kolorowymi mulinami i innymi świątecznymi materiałami,
  • duży kartonowy zając do foto-sesji,
  • duże dekoracyjne jajka ze styropianu wykonane techniką decoupage, malowanie farbami, napisy flamastrami, naklejanie naklejek,
  • muzyczne, wielkanocne integracje i gry ruchowe,
  • różnokolorowa mąka do święta holi-festiwalu kolorów.

Z inicjatywy Radnego Miejskiego Pana Andrzeja Suchańskiego i w porozumieniu z Panią Kierownik OSiW Człuchów, Panią Krystyną Waszkiewicz zostały wprowadzone zajęcia nauki języka polskiego dla uchodźców, które odbywały się 2 razy w tygodniu. Ponadto odbyła się wycieczka do cyrku dla oderwania się i zapomnienia chodź na chwilę o problemach domu rodzinnego i wojnie.

W związku z zakończeniem projektu zorganizowaliśmy festyn dla wszystkich uczestników i osób przebywających w ośrodku, które z chęcią dołączyły do wspaniałej zabawy. Następnie wszyscy usiedliśmy za suto zastawionym stołem, na którym oprócz słodyczy i owoców znalazły się kiełbaski z grilla. Pomimo wesołego zmęczenia na twarzach wszystkich uczestników pojawił się szczery uśmiech, a następnie wszyscy wszystkim dziękowali za mile spędzone chwile podczas wspólnej zabawy.

 

Autor tekstu: Iryna Volynets. Justyna Psztur
Autor zdjęć: Justyna Psztur/ Hanna Yelisieieva/ Iryna Volynets

 

Opis do zdjęć:

1.jpg – Święconka

2.jpg – Wielkanocne łakocie dla dzieci

3.jpg – Pokaz wykonanych prac

4.jpg – Przygotowanie gofrów i andrutów

5.jpg – Przygotowanie dekoracji do ustrojenia sali

6.jpg – Końcowy festyn z grillem kończący projekt

7.jpg –  Przygotowanie materiału do zabawy w kolory

8.jpg – Zabawa na świeżym powietrzu w kolory

9.jpg – Pamiątkowe zdjęcie z wyjścia do cyrku

10.jpg – Zabawa w uderzanie piniaty

11.jpg, 12.jpg – Zakup odzieży do zajęć sportowych na świeżym powietrzu

13.jpg – Zabawy z animatorka na świeżym powietrzu


Widok zawartości stron Widok zawartości stron