Wydawca treści
Quadrocopter (dron) – „zabawka” też może być pomysłem na własny biznes
Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, będąc na dużej plenerowej imprezie, koncercie lub nawet na miejscu wypadku, albo po prostu na kocu w parku: czym jest mały latający obiekt unoszący się w powietrzu, wydający dźwięki jak helikopter? Jeśli macie dobre oko to udało wam się zauważyć, że ma on cztery wirniki i zaczepioną u dołu kamerkę. Tym latającym obiektem jest coraz bardziej popularny w Polsce, quadrocopter – czyli zdalnie sterowany, latający pojazd zwany dronem.
Słownik języka polskiego wyjaśnia, że quadrocopter – jest bezzałogową zdalnie sterowaną maszyną latającą. Najprostszy quadrocopter składa się z czterech wirników, jednego akumulatora, odbiornika, żyroskopu, modułu sterowania silnikami i modułu stabilizacji lotu. Wersje rozbudowane posiadają również diody, które informują o aktualnym statusie baterii, dodatkowo zawieszoną kamerkę GoPro, a nawet moduł GPS, dzięki którym quadrocopter jest w stanie wykonywać autonomiczne loty. Sterowanie zawsze odbywa się za pomocą kontrolera, który w zależności od zaawansowania modelu i wyposażenia w dodatkowe opcje, może być mniej lub bardziej skomplikowany.
Quadrocopter - zabawka dla każdego
Latanie od zawsze było dla człowieka czymś interesującym, ciekawym i bardzo często nieosiągalnym. Kto z nas jako małe dziecko nie marzył, by mieć zdalnie sterowany samolot? W końcu to marzenie jest osiągalne dla każdego. Obecnie w każdym dobrym sklepie z elektroniką możemy kupić miniQuadrokoptery, którymi mogą bawić się zarówno dzieci, jak i dorośli. Te małe zabawki, choć są niewielkie, bardzo dobrze spełniają swoje zadanie. Są proste w obsłudze, dzięki czemu każdy sobie z nimi poradzi. Posiadają funkcje samostabilizacji, która bez względu na warunki pogodowe, pozwala na dobrą zabawę.
Moda na quadrocoptery
Dron w dzisiejszych czasach możemy wykorzystać prawie w każdej dziedzinie życia. Począwszy od militarnych zastosowań, a skończywszy na niewinnych pląsach na placu zabaw. Warto pamiętać również o niszowych pomysłach jak np. wspierany przez Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Zdrowia oraz Urząd Lotnictwa Cywilnego projekt o nazwie AirVein, który zakłada użycie quadrocopterów w transporcie krwi do szpitala. Prawdopodobnie jest to pierwszy na świecie taki pomysł wykorzystania quadrocoptera. Drony wykorzystywane są również w celach komercyjnych. Główne zastosowanie dotyczy kręcenia ujęć i filmów reklamowych lub marketingowych. Używa się ich także przy sprzedaży nieruchomości, dzięki funkcjom nagrywania i fotografowania w wysokiej jakościco pozwala na pokazanie wszelkich walorów nieruchomości i towarzyszących jej terenów. Pomysłów i możliwości zastosowania quadrocoptera może być nieskończenie wiele.
Jeśli quadrocpeter - to jaki ?
Dron może być pomysłem na własny biznes. Zanim jednak zaczniesz musisz zastanowić się czy twoja przyszła firma będzie zajmować się tylko robieniem zdjęć z lotu ptaka, czy zamierzasz także nagrywać filmy.
Pamiętaj, że niezależnie od pomysłu, przed założeniem własnej firmy warto byłoby sprawdzić czy w miejscowości, w której mieszkasz faktycznie istnieje zapotrzebowanie na Twoje usługi. Konieczne jest również przekalkulowanie swoich możliwości finansowych. Sam zakup profesjonalnego drona to koszt minimum 3.000 zł. Do tego należy doliczyć pozostałe koszty administracyjne i wyposażenie sprzętu, a to już wydatek, który może sięgnąć nawet
10.000 zł.
Najprostszy dron”, możesz kupić już za kilkaset złotych w popularnych sklepach elektronicznych, ale niestety takim dronem nie zrobimy zdjęć. Potrzebny jest profesjonalny sprzęt, który uniesie kamerę. Do początkowych zleceń foto-wideo potrzebujsz przede wszystkim quadrocoptera, który zdoła unieść zamontowaną kamerkę lub aparat fotograficzny. Musisz liczyć się z tym, że wydasz od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Do tego trzeba doliczyć sprzęt fotograficzny. Miej na uwadze fakt, że sam sprzęt nie zagwarantuje sukcesu.
Przepisy prawne a nasze loty dronem
Wiele osób, które możesz spotkać np. w parku nawet nie wie, że amatorskie latanie, czy filmowanie w pewnych przypadkach jest niedozwolone. Głównie chodzi tu o bezpieczeństwo osób, które znajdują się w pobliżu drona. Przypadkowy upadek, który jest konsekwencją awarii drona, może spowodować wiele szkód np. uszkodzenie samochodu.
Abyś mógł świadczyć usługi komercyjne z wykorzystaniem quadrocoptera, musisz posiadać świadectwo kwalifikacji UAVO - czyli „operatora bezzałogowego statku powietrznego”, który w polskim prawie upoważnia do wykorzystania dronów w innych celach, niż loty sportowe i rekreacyjne, których świadczenia wydawane są przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.
Warto pamiętać, że „komercyjne” nie zawsze musi oznaczać „za pieniądze”. Istnieje przecież możliwość darmowego przekazania materiału (oznaczonego twojąmarką) do celów reklamowych innym firmom, które zechcą go wykorzystać do własnych celów.
Przy zakładaniu firmy określ, jakie usługi chcesz świadczyć. W ramy kwalifikacji UAVO wchodzą dwa podstawowe uprawnienia: „VLOS - Visual Line of Sight, czyli loty dronem w zasięgu wzroku oraz BVLOS - Beyond Visual Line of Sight, czyli loty dronem poza zasięg wzroku (nie oznacza to lotów FPV)”. Warto skorzystać ze strony www.uavo.com.pl, by uzyskać podstawowe informacje dot. UAVO.
Pomysłów na biznes z wykorzystaniem drona jest wiele. Ważne żebyście byli zadowoleni z tego co robicie, a praca dawała wam przyjemność. Może w późniejszym czasie uda wam się stworzyć agencję, która będzie obsługiwała największe eventy w kraju? Wówczas być może będziecie mogli zatrudniać ludzi pasjonujących się tym samym: dodatkowych operatorów do obsługi dronów. Przyszłość leży w waszych rękach.
Autor tekstu i zdjęcia: Daria Ptaszyńska wychowawca Hufca Pracy 16-5 w Szczecinie
Źródła:
www.shaft.pl/silniki/quadrocopter-co-to-jest/
www.drony.net/info/quadrocopter-zabawka-przyszlosci-w-terazniejszosci/
www.swiatdronow.pl/airvein-transport-krwi-przy-uzyciu-dronow-rodem-polski
www.spidersweb.pl/2013/12/drony.html
www.biznes.onet.pl/praca/lataj-dronem-za-pieniadze/vebdlc
www.ceneo.pl/artykuly/Drony_a_prawo_bezpieczna_zabawa_dronem
www.uavo.com.pl
www.biznes.onet.pl/praca/lataj-dronem-za-pieniadze/vebdlc
www.ifirma.pl/poradnik-przedsiebiorcy/pomysl-na-biznes-operator-drona.html#
Słownik języka polskiego: http://sjp.pwn.pl/
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Jak rozpoznać fałszywe oferty pracy?
17.12.2024