Wydawca treści
Rękodzieło – hobby czy sposób na własny biznes?
Wiele osób w wolnym czasie maluje, szyje, haftuje, dzierga czy rzeźbi. Ile zainteresowań, tyle sposobów na zarabianie.
Uczęszczałaś do gimnazjum z przyuczeniem do zawodu krawiec? Skoczyłeś zawodówkę jako stolarz? Może warto rozszerzyć odrobinę zdobytą wiedzę i pokusić się o artystyczne wykorzystanie tych umiejętności? Szukasz inspiracji? Ten artykuł jest dla Ciebie!
Rękodzieło określa się jako wyrób powstający w sposób nieprzemysłowy, który posiada walory artystyczne, w przeważającej części zawierający motywy charakterystyczne dla kultury, w której został stworzony.
Moda na rękodzieło
Sprzedaż rękodzieła w ostatnich latach stała się bardzo popularna. Tworzy się swoista moda na posiadanie przedmiotów niepowtarzalnych, jedynych w swoim rodzaju, wykonywanych ręcznie. Drewniane zegarki, torebki z klocków lego, biżuteria z puzzli, książeczki sensoryczne dla dzieci. Pomysłów jest cała masa. Czemu by nie skorzystać z tak sprzyjających okoliczności i nie zająć się rękodziełem jako sposobem na własną działalność?
Każde rękodzieło ma szansę się sprzedać
Elementy dekoracyjne i renowacja mebli? Czemu nie! Ozdobne kufry, ręcznie malowane szkło, ramki na zdjęcia, może choinkowe ozdoby. W ozdabianiu i tworzeniu ogranicza Cię tylko wyobraźnia. Przeglądając fora dla młodych matek można natknąć się na całą masę ręcznie tworzonych zabawek, łóżeczek, koszy z papierowej wikliny czy własnoręcznie szytych maskotek. Każda matka chce, żeby jej dziecko miało coś wyjątkowego, jedynego w swoim rodzaju. Jest to idealny rynek dla osób posiadających odrobinę zdolności manualnych i zmysł estetyczny.
Możesz tworzyć i sprzedawać ubrania – szyte, zrobione na drutach czy szydełku, unikatowe, według własnego projektu czy np. dla osób o niestandardowych rozmiarach (przykładowo dla ludzi bardzo wysokich). Warto wzbogacić swoją ofertę także o biżuterię hand made.
Możesz haftować – pościel, poduszki, serwety, obrusy, haftowane obrazki, a nawet etui na smartfon robione na drutach. W Internecie znajdziesz masę pomysłów, tutoriali, motywów, które możesz wykorzystać. Bardzo popularne są w ostatnim czasie motywy ludowe – inspiracje można znaleźć w sklepach internetowych oferujących tego typu asortyment folkowy.
Kolejny pomysł to papier: zaproszenia ślubne, kartki świąteczne, papierowe ozdoby czy wycinanki. Do tego przedmioty ozdabiane popularną ostatnio techniką decoupage lub zimna porcelana i masz swój sposób na biznes.
Oryginalność ponad wszystko
Ważne jest to, aby tworzone przez Ciebie przedmioty były niepowtarzalne. Nie kopiuj, nie powtarzaj. Możesz oczywiście wzorować się na innych, ale dbaj o to, by przedmioty, które tworzysz były oryginalne i posiadały swój własny styl.
Ile można zarobić?
To trudne pytanie. Wszystko zależy od rodzaju wytwarzanego produktu, jego jakości, oryginalności oraz tego, czy jest popularny, czy może raczej niszowy. Wpływ na zarobki ma także to, czy sprzedaż wyrobów to tylko dodatkowy dochód, przy okazji hobby, czy może pełnoetatowe zajęcie. Widełki zarobków będą więc bardzo duże – od kilkuset do kilku tysięcy złotych miesięcznie.
Gdzie sprzedawać swoją twórczość?
Jest kilka opcji. Możesz zacząć od rodziny i znajomych, reklamować się na facebooku albo korzystać ze stron typu allegro.pl czy olx.pl, a także tych poświęconych typowo dla osób tworzących rękodzieło jak np. ludowomi.pl, artillo.pl czy decobazaar.pl. Sprytnym rozwiązaniem jest także wystawianie swojego stoiska na jarmarkach czy kiermaszach.
Co na to przepisy?
Istotne jest również znać prawne aspekty rękodzielnictwa. Jeżeli jesteś zatrudniony na etacie u pracodawcy i otrzymujesz przynajmniej minimalne wynagrodzenie krajowe (od 2017 roku wynosi ono 2000 zł brutto), to dodatkowo musisz opłacać jedynie składkę zdrowotną w ZUS. Jeżeli jednak nie uzyskujesz minimalnego wynagrodzenia lub rękodzieło jest twoim jedynym źródłem dochodu, to jesteś zobowiązany do opłacania pełnych składek ZUS.
Nie pracujesz? Zgłoś się do Punktu Pośrednictwa Pracy OHP w twoim mieście lub do Urzędu Pracy. Często można spotkać się tam z korzystnymi rozwiązaniami dla osób chcących założyć działalność. Rozpoczynając prowadzenie własnej działalności możesz skorzystać z preferencyjnych składek ZUS. Ważne: obniżone składki mają charakter dobrowolny oraz obowiązują przez pełne 24 miesiące. Decyzję o korzystaniu z możliwości opłacania niższych składek należy podjąć od razu, przy pierwszym zgłoszeniu do ubezpieczenia ZUS (ZUS ZUA lub ZUS ZZA).
Inną opcją sprzedaży swoich wytworów jest dołączenie do spółdzielni pracy lub założenie takowej. Spółdzielnie pracy to dobrowolne zrzeszenia, które w imieniu swoich członków prowadzą działalność gospodarczą.
Wzrost popularności portali pośredniczących w sprzedaży rękodzieła oraz moda na kiermasze i jarmarki pokazują, że rękodzieło może być nie tylko hobby, ale może stać się sposobem na biznes.
Nie czekaj, pokaż ludziom swoje wyroby hand made!
Autor: Paulina Brzyska, CKiW DobieszkówWidok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Jak rozpoznać fałszywe oferty pracy?
17.12.2024
-
Eurodesk w OHP – twoje okno na świat
08.10.2024